Seadrill øger underskud trods fremgang
Det Fredriksen-kontrollerede drillingselskab, Seadrill, kom ud af 1. kvartal med et større underskud end i det forrige kvartal, trods en mindre omsætningsfremgang. Ledelsen ser dog lys forude.
Sidste år kæmpede Seadrill for livet og var igennem en vanskelig og meget omfattende rekonstruktion. I årets første kvartal kom selskabet ud med et underskud på 296 mio. dollar mod et underskud på 203 mio. dollar i 4. kvartal i fjor. Omsætningen steg med 3 pct. til 302 mio. dollar i 1. kvartal.
Det voksende underskud var drevet af markant øgede finansieringsomkostninger. Driften (EBITDA) blev svagt forbedret fra et underskud på 74 mio. dollar i sidste kvartal i fjor til et underskud på 71 mio. dollar i første kvartal i år.
“Vi ser fortsat en forbedret kontrakt aktivitet på deepwater-markedet i mange tilfælde med forbedrede vilkår. (..) Mens konkurrencen på spotmarkedet på kort sigt fortsat hård, er vi begyndt at se forbedringer i raterne for længerevarende arbejde,” udtaler Anton Dibowitz, CEO i Seadrill.
I forhold til 2. kvartal i år forventer selskabet dog et fald i driftsindtjeningen til 55 mio. dollar, bl.a. fordi resultatet i 1. kvartal blev holdt oppe af modtagelse af tilgodehavender.
Selskabet har i dag kontrakter i hus til en værdi af 1,9 mia. dollar
Kilde: Seadrill