Scandlines dropper emissionsfri færger

Den faste forbindelse over Femern Bælt i 2021 har fået Scandlines til at droppe planerne om fire nye emissionsfri færger. Skibene skulle drives ved brug af brændselsceller, batterier og flettner-rotorer, som er udviklet af firmaet Thiiink med danske Jorn Winkler i spidsen.

”Vi får formentlig halveret vores forretning, når Femernforbindelsen åbner i slutningen af 2021. Vi kan tidligst have et skib i vandet i 2018, og med kun tre år til åbningen kan vi ikke nå at afskrive det”, siger vicedirektør i Scandlines Claus Nikolajsen til Ingeniøren.

Sidste år annoncerede Scandlines ellers ProjectZero, hvor Futureship, en afdeling under verdens førende klassifikationsselskab, Germanischer Lloyd, havde udarbejdet konceptet for nye færger. Færgerne skulle have været indsat på ruten Rødby - Puttgarten.

Planen var, at færgerne skulle udstyres med 8,3 MW brændselsceller, 140 kubikmeter brinttanke og batterier med en kapacitet på 2,4 MWh. Fire Flettner-rotorer på dækket skulle udnytte den fremherskende vestenvind og hjælpe skibet frem.

”Med de her færger vil man gøre sig uafhængige af energipriserne og undgå fremtidige krav til partikelforurening”, siger Claus Nikolajsen, der oplyser, at prisen for en færge ville være omkring 20 procent højere end normalt.

Med en samlet pris på omkring 2,5 milliarder kroner kan Scandlines ikke længere se, at investeringen

vil kunne komme til at løbe rundt. Alligevel tror rederiet stadig på konceptet, der slet ikke udleder partikler. Om skibene i løbet af deres forventede levetid ville blive en bedre forretning end konventionelle færger, kan man kun gætte om.

”Man ville slippe for en masse omkostninger i form af f.eks. dieselmaskiner og tilhørende isenkram. Men grunden til, at jeg har svært ved at svare, er, at vi ikke aner, hvad energipriserne bliver om 15 år. Hvis vi kan være uafhængige og f.eks. kun bruge vinden, så er det at foretrække”, siger Claus Nikolajsen.

Kilde: Ingeniøren

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

17.09.2025Maritimedanmark.dk

Specialskib til ny caribisk rute

10.09.2025Maritimedanmark.dk

Molslinjen vælger finsk partner til eldrevne hurtigfærger

10.09.2025Maritimedanmark.dk

Dronning Mary navngiver Danmarks første elektriske slæbebåd

04.09.2025Maritimedanmark.dk

Knud E. Hansen udvikler nyt ro-ro-skib koncept

01.09.2025Maritimedanmark.dk

Northern Offshore Services bestiller otte CTV'er

01.09.2025Maritimedanmark.dk

Legend of the Seas får vand under kølen

29.08.2025Maritimedanmark.dk

Første billeder af Molslinjens ny el-hurtigfærger

28.08.2025Maritimedanmark.dk

Mibau Stema kontraherer nye skibe

Jobmarked

Se alle

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

16.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

22.09.2025

Søfartsstyrelsen

Skibsinspektører til Søfartsstyrelsen

Har du lyst til at arbejde i tæt samarbejde med det maritime erhverv? Vil du være med til at sørge for, at syn af skibe handler om sikkerhed og god service? Vil du være med til at skabe vækst? Så er du måske en af Søfartsstyrelsens nye skibsinspektører.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

27.09.2025

Northern Survey ApS

Crew Manager Northern Survey

We are pleased to offer the possibility to become our new colleague in our management team!

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Slagelse kommune

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen - genopslag

Slagelse Kommune søger fast skipper/styrmandsafløser til Agersø- Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Nautical officers, Deck and Engine officers

We are looking for Nautical officers, Deck and Engine officers, to join our vessel trading in EU trade and Greenland coastal trade, as soon as possible.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle