Royal Arctic Line afbestiller to skibe

Det grønlandske rederi Royal Arctic Line har - ifølge Maritime Danmarks oplysninger - afbestilt to af de fire skibe som rederiet har under bygning på Remontowa værftet i Gdansk. Det drejer sig angiveligt om det største skib Malik Arctica, der har en kapacitet på 606 TEU, og et af de mellemstore bygdeskibe, Agnethe Arctica, med en kapacitet på 103 TEU.

Maritime Danmark har fået oplysningerne bekræftet af to uafhængige kilder, der dog begge ønsker at være anonyme.

Kommunikation- & marketingschef hos Royal Arctic Line, Ann-Britta A. Hansen, vil overfor Maritime Danmark ikke bekræfte at rederiet har afbestilt de to skibe, men hun vil på den anden side heller ikke sige at oplysningen er forkert.

”Vi har ingen kommentarer”, siger Ann-Britta A. Hansen til Maritime Danmark.

Royal Arctic Line indgik den 31. maj 2013 en aftale med det polske værft om bygning af fem specialskibe til rederiet, et stort containerskib - Malik Arctica - der er et videreudviklet søsterskib til Mary Arctica der i dag sejler mellem Nuuk og Aalborg, samt fire bygdeskibe.

De fire bygdeskibe består af to typer - de to mindste har en kapacitet på 36 TEU, mens de to mellemste containerskibe har en kapacitet på 103 TEU.

Det første af de mindste containerskibe, Ivalo Arctica, blev den 23. marts leveret til rederiet, og skal efter planen indsættes i bygdesejlads fra starten af juli. Det blev dengang meddelt, at de resterende skibe forventedes leveret i løbet af 2. kvartal 2016.

Den 29. april skrev Royal Arctic Line i forbindelse med offentliggørelsen af rederiets regnskab for 1. kvartal 2016, at den resterende del af nybygningsprogrammet var ”meget udfordret på leveringstidspunkterne”.

Måneden efter, den 18 maj, indgik Royal Arctic Line en hensigtserklæring om at tilslutte Grønland til islandske Eimskips internationale sejlads gennem en aftale om kapacitetsdeling.

”Selskaberne vil investere i og drive containerskibe der bliver designet og bygget til de særlige Arktiske og Nordatlantiske vejrforhold i overensstemmelse med Polar Koden. De nye skibe vil være mere brændstoføkonomiske og dermed mere miljøvenlige. Det forventes at design og bygning af skibene kommer til at tage to til tre år. De nye skibe vil forbinde transportsystemer i Grønland og Island med transportsystemer i Skandinavien, Europa og Nordamerika”, hed den dengang i en fælles pressemeddelelse.

Royal Arctic Line’s CEO Verner Hammeken sagde ved den lejlighed:

“Dette er et vigtig skridt der forbinder Grønland med de globale markeder. Det skaber muligheder for vore eksportkunder, og tillader oparbejdning af varer i Grønland inden de bliver sendt direkte til destinationer over hele verden på en mere effektiv måde. Kunder kan også vælge at importere direkte fra nye markedsområder i stedet for via Danmark. Vi ser derfor ind i en fremtid med større muligheder, øget effektivitet, der gør det enkelt og nemt at handle med Grønland.”

Det har ikke været muligt at indhente en kommentar fra det polske værft.

Redaktionen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

27.06.2026Maritimedanmark.dk

Genåbning af Hormuz kræver meget mere end en aftale

27.06.2026Maritimedanmark.dk

USA hævner angreb på Ever Lovely

Annonce

27.06.2026Maritimedanmark.dk

USA hævner angreb på Ever Lovely

26.06.2026Maritimedanmark.dk

Molslinjen vælger leverandør til havnebatterier

25.06.2026Maritimedanmark.dk

Uni-tankers overskud på 23,4 mio. dollar

25.06.2026Maritimedanmark.dk

Scandlines anker Konkurrencerådets afgørelse

24.06.2026Maritimedanmark.dk

Scandlines har taget for høje priser

24.06.2026Maritimedanmark.dk

MSC Baltic III brydes op i to dele

24.06.2026Maritimedanmark.dk

Kinesisk hangarskib udløser europæisk bekymring

24.06.2026Maritimedanmark.dk

Plan for evakuering af skibe i Den Persiske Bugt

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognise it and what you can do to prevent it.

Dato

01.08.2026

Sted

Digital course

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Safety Investigation into Marine Casualties and Marine Incidents -STCW Standards (E-learning course)

The aim of this course is to provide marine investigators with the required knowledge on the philosophy, processes, and procedures to perform a marine casualty investigation in accordance with the Casualty Investigation Code.

Dato

01.08.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Job Safety Analysis (JSA) (Adaptive) - Global (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to equip you with the essential knowledge and skills to conduct an effective Job Safety Analysis (JSA), and to promote a safer workplace.

Dato

01.08.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Tuberculosis Awareness Course - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide you with an awareness of tuberculosis in the workplace. You will learn the definition of tuberculosis and common symptoms. You will also be able to describe testing for tuberculosis, how to treat it, and how to avoid contracting tuberculosis.

Dato

01.08.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Working At Height (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course aims to equip you with essential knowledge and practices for safe working at height, including risk awareness, equipment use, safety controls, and hazard prevention.

Dato

01.08.2026

Sted

Digital course