Rival satser på olie- og gasindustrien

Fra at være en traditionel maskinfabrik har Rival drejet fokus i retning af olie- og gasindustrien, der i dag står for over 50 procent af virksomhedens omsætning Målet er at nå 80procent i 2016.

”Naturligvis skal kvalitet og leveringssikkerhed være på plads i alle opgaver. Men ved samarbejde med olie- og gasindustrien bliver konsekvenserne ved fejl ofte væsentlig større end på de mere traditionelle opgaver”, siger adm. direktør Henrik Holvad fra Rival.

Ved leverancer til havvindmøller eller olieboreplatforme flere hundrede kilometer fra land, hvor det enkelte emne eksempelvis skal monteres flere kilometer under havoverfladen eller højt oppe i en vindmølle, er det afgørende, at der ikke sker fejl, da det både er tidskrævende og utroligt dyrt at skulle udskifte et defekt emne.

Virksomheden har også erfaret, hvilken stor betydning det har at kunne agere fleksibelt i forhold til kundernes opgaver. Har eksempelvis en af de store olieproducenter planlagt et stort servicetjek på platformen i marts og pludseligt flytter det til januar, så skal alle underleverandører kunne flytte med – ellers er man ikke en del af gamet fremover

”Ofte vælger vi ikke at lade os booke 100 procent

således vi har plads til at kunne agere fleksibelt og hurtigt for vores kunder. Samtidig har vi det, vi kalder vores ’udskiftningsbænk’, som giver os mulighed for at sætte ekstra personale på i specielle situationer”, siger Henrik Holvad.

Rival er nu klar til at øge fokus på flere af de interessante spillere på det norske marked. Det bliver i høj grad herfra at virksomheden forventer at den fremtidige vækst i salget til olie- og gassektoren skal komme.

Kilde: Rival

Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

14.09.2026Maritimedanmark.dk

Femern-fartøj klar til første specialelement

11.09.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler opjusterer efter milliardopkøb

Annonce

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Tyrkisk reder anklager Ukraine for krigsforbrydelse

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Kaptajn dræbt under angreb i Sortehavet

25.08.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler mere end fordobler omsætning og driftsresultat

22.08.2026Maritimedanmark.dk

Ørsted udvikler nyt projekt i Taiwan

21.08.2026Maritimedanmark.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild i Nordsøen

20.08.2026Maritimedanmark.dk

Debatindlæg: Klog grøn omstilling søges

14.08.2026Maritimedanmark.dk

Semco Maritime sælger to jack-up´s og indgår partnerskab med køberen

12.08.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler køber tysk offshorevirksomhed for mia-beløb

Jobmarked

Se alle

Odense Havn

Sælger til Odense Havn

Er du købmand af natur og har en naturlig nysgerrighed for at lære om vores kunders forretninger? Brænder du for løsningssalg og er drevet af at skabe resultater både selvstændigt og i samarbejde med dine kolleger?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skoleskibet Danmark

Overstyrmand og 1. styrmand til Skoleskibet DANMARK

MARTEC og Skoleskibet DANMARK søger overstyrmand samt 1. styrmand til faste stillinger på 1:1 ordning.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.09.2026

Svitzer

Chief Officer

The position is a full-time employment, and you will be working in a 1:1 roster (four weeks on: four weeks off), as one of 3-5 crew members. Our vessels operate all over Denmark but with occasional trips to Sweden or where assistance is needed.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle