Rederier vigtig brik i Kriegers Flak

i dag officielt indviet af HKH Kronprins Frederik. Danske Rederier er begejstret for dagens indvielse og ser store muligheder i havmølleparkerne, hvor rederierne er med til alt fra opsætning til vedligehold og nedtagning.

”Havvindmølleparkerne leverer først og fremmest grøn strøm og er en vigtig brik i den grønne omstilling af samfundet. Men havvind skaber også rigtig mange arbejdspladser, og offshore-rederierne er afgørende for, at de grønne ambitioner bliver til virkelighed”, siger Anne H. Steffensen, adm. direktør i Danske Rederier.

Under opførelsen af Krigers Flak har rederiet Northern Offshore Service sejlet teknikere til og fra møllerne og har fortsat kontrakt, når møllerne fremover skal vedligeholdes.

Danske Rederier fik sidste år udarbejdet en rapport sammen med Dansk Energi og Wind Denmark, som viser, at hver gang en gigawatt havvind sættes op i Danmark, sikres 14.600 årsværk i danske virksomheder i møllens samlede levetid.

I rapporten er beskæftigelsen ved Kriegers Flak også beregnet, og her er vurdering, at der vil være ca. 8.300 årsværk tilknyttet i havvindmølleparkens levetid.

”Vores offshorevind-rederier har så travlt, at de næsten ikke kan nå at skaffe de nødvendige søfolk. De seneste år er opgaverne blevet flere og flere og med udsigten til havvindmølleparken Thor og energiøer i Nordsøen og Østersøen, er der intet der tyder på, at det vil stoppe foreløbigt. Det er en opgave, som vi ser meget frem til fortsat at være med til at løft,,” siger Anne H. Steffensen.

I en havvindmølleparks levetid skal der bruges hele 17 forskellige skibstyper i forbindelse med opsætning, servicering og nedtagning af møllerne.

Herunder kan du møde kaptajnen på en af typerne – en CTV’er (crew transfer vessel):

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

01.09.2026Maritimedanmark.dk

Verdens næststørste kranskib under Storebæltsbroen

25.08.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler mere end fordobler omsætning og driftsresultat

Annonce

03.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk får ny Chief People Officer

02.09.2026Maritimedanmark.dk

Øjenvidne: Kaptajn og besætning de første til at forlade skibet

20.08.2026Maritimedanmark.dk

Debatindlæg: Klog grøn omstilling søges

14.08.2026Maritimedanmark.dk

Semco Maritime sælger to jack-up´s og indgår partnerskab med køberen

12.08.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler køber tysk offshorevirksomhed for mia-beløb

11.08.2026Maritimedanmark.dk

Trump forlænger omstridt undtagelse fra Jones Act

08.08.2026Maritimedanmark.dk

Maersk sælger Maersk Training

04.08.2026Maritimedanmark.dk

Vattenfall skal opføre danske havvindmølleparker

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Free Fall Add-On (afholdes løbende)

The purpose of the course is to give the delegate knowledge to procedures related to launch, navigation and recovery of a freefall lifeboat as described in STCW code Section B-I/14 1.1 and 14 1.2 The Course is a Add-On to Certificate in Survival craft and rescue boats A-VI/2-1

Dato

01.10.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark