Rederier ser positivt på ny uddannelse

Danske rederier ser positivt på en ny efteruddannelse for skibsinspektører. Flere har savnet et struktureret uddannelsesforløb, der tager afsæt i hverdagens udfordringer, og mener, at det giver rigtig god mening at udvikle en dansk efteruddannelse målrettet skibsinspektører.

Ivan Seistrup, Maersk Supply Service.

”Som situationen er i dag, uddanner vi selv vores skibsinspektører løbende. Men det vil være en klar fordel med en struktureret uddannelse, der tager højde for de konkrete behov, vi oplever i hverdagen. Og en dansk funderet skibsinspektøruddannelse vil give gode muligheder for erfaringsudveksling og opsamling af viden”, lød det fra Ivan Seistrup, Vice President i Maersk Supply Service.

I 2012 blev der gennemført en behovsanalyse blandt rederier og skibsinspektører for at klarlægge behovet for en ny efteruddannelse for eksisterende og fremtidige skibsinspektører. Forleden havde Maskinmesterskolen København indbudt referencegruppen vedrørende skibsinspektøruddannelsen til et møde for at diskutere den nye uddannelse. Her tilkendegav flere af de deltagende repræsentanter fra danske rederier, at de var meget positive over for initiativet.

Også Jeppe Mulvad Larsen, superintendent i Norden A/S, bakkede op om et struktureret uddannelsesforløb for skibsinspektører.

”Der findes i dag ikke nogen systematiseret uddannelse i Danmark for skibsinspektører, så langt de fleste rederier udvikler selv den efteruddannelse, de har behov for, eller de sender folk til London på Lloyd’s Maritime Academy, hvor jeg også selv har gennemført et kursusforløb. Jeg ser det som en klar fordel, hvis vi får en uddannelse i Danmark. Det vil bidrage til at sætte efteruddannelse i system og gøre det lettere for skibsinspektører at opbygge et solidt netværk inden for branchen”, sagde han.

Når modulerne i den kommende efteruddannelse for skibsinspektører skal udvikles, er det vigtigt, at uddannelsen ikke bliver for specialiseret. Der er behov for generalister – ikke specialister, var der bred enighed om i referencegruppen.

Kilde: Maskinmesterskolen København

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

11.05.2026Maritimedanmark.dk

Batteriudskiftning trækker ud - genindsættelsen af Ellen forsinkes

06.05.2026Maritimedanmark.dk

Den maritime rekrutteringsbranche er under forandring

Annonce

11.05.2026Maritimedanmark.dk

Iran angriber bulker og sender droner mod Kuwait og UAE

11.05.2026Maritimedanmark.dk

Trump afviser Irans svar – usikkerhed om Hormuzstrædet fortsætter

11.03.2026Maritimedanmark.dk

Energiagentur opfordrer til historisk stor frigivelse af oliereserver

11.03.2026Maritimedanmark.dk

Cosco Shipping stopper operationer i havn ved Panamakanalen

10.03.2026Maritimedanmark.dk

USTC-topchef indtræder i Dansk Erhvervs bestyrelse

24.02.2026Maritimedanmark.dk

MARTEC moderniserer campus på Kragholmen

16.02.2026Maritimedanmark.dk

Søfartsstyrelsen på anklagebænken i Næstved

13.02.2026Maritimedanmark.dk

CK Hutchison advarer Maersk mod at tage over i Panama

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Display Screen Equipment (E-learning course - afholdes løbende)

This course contains information for the safe use of display screen equipment in the workplace and at home. It is suitable for everyone who uses this type of equipment and contains an assessment of the workstation. The assessment will give the user a full understanding of the potential hazards involved and how to assess whether or not they are at risk.

Dato

01.06.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Transportation of Dangerous Goods by Sea (E-learning course - afholdes løbende)

This course is suitable for anyone involved in the transportation of dangerous goods by sea. It includes information on the legal responsibilities for transportation of dangerous goods or hazardous materials via sea and the special considerations that need to be taken.

Dato

01.06.2026

Sted

Digital course

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.06.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Tuberculosis Awareness Course - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide you with an awareness of tuberculosis in the workplace. You will learn the definition of tuberculosis and common symptoms. You will also be able to describe testing for tuberculosis, how to treat it, and how to avoid contracting tuberculosis.

Dato

01.06.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Working At Height (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course aims to equip you with essential knowledge and practices for safe working at height, including risk awareness, equipment use, safety controls, and hazard prevention.

Dato

01.06.2026

Sted

Digital course

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.06.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal