Povl Anker starter ekstrature til Bornholm
Fra lørdag 23. januar vil Povl Anker sejle en ekstra dobbelttur mellem Rønne og Køge. Det sker for at sikre, at der er god plads til de passagerer, der på grund af den lukkede svenske grænse ikke kan benytte Rønne-Ystad ruten.
Povl Anker skal sejle en ekstra dobbelttur fra lørdag. Foto: Bornholmslinjen..
“Vi har en løbende dialog med de svenske myndigheder, og vi har allerede sikret, at man kan køre gennem Sverige, hvis man har bopæl på Bornholm eller opfylder andre af de undtagelser, der er. Der er dog også danskere, der trods nedlukning har ærinde på Bornholm, og derfor siger jeg også meget tydeligt, at vi selvfølgelig sørger for, at der er god adgang til alle dele af Danmark,” siger transportminister Benny Engelbrecht.
Molslinjen har på den baggrund besluttet at lade Povl Anker sejle en daglig ekstra dobbelttur mellem Rønne og Køge foreløbig frem til 31. januar, hvor den svenske grænselukning foreløbig gælder til.
Ud over Povl Ankers ekstra dobbelttur vil Express 1 frem til udgangen af januar sejle to dobbeltture mellem Rønne og Ystad, og Hammershus sejler en dobbelttur mellem Rønne og Køge.
Sejlplanen efter den 31. januar afventer en udmelding fra den svenske regering om planen for grænselukningen, skriver Trafikministeriet i en pressemeddelelse.
Kilde: Trafikministeriet.