O.W. Bunker kan være på vej til børsen

Et af de største danske bunkerselskaber, O.W. Bunker i Nørresundby, kan være på vej til en børsnotering. Det skriver dagbladet Børsen på baggrund af avisens kilder. Selskabets ejer, den norske kapitalfond Altor, har ingen kommentarer.

Ifølge Børsens kilder har Altor holdt en række møder med mulige investorer for at gøde jorden for en børsnotering som kan komme allerede inden jul, men som formentlig først kommer i starten af næste år.

"Altor er godt i gang med det forberedende arbejde til en børsnotering, og de er nået langt. Det kan meget vel blive det næste selskab, vi ser gå på børsen herhjemme", siger en kilde, der kender til processen, til Børsen.

O.W. Bunker var tidligere en del af Wrist Group, men for to uger siden blev gruppen opløst, og dermed er vejen for et selvstændigt salg af O.W. Bunker banet.

Altor, der har ejet Wrist Group siden 2007, har ikke lagt skjul på at den gerne vil sælge O.W. Bunker, men har ikke officielt taget stilling til, om det skal ske i form af en børsintroduktion.

Wrist Group omsatte sidste år for 85 milliarder kroner, hvoraf 82 milliarder kroner stammer fra O.W. Bunker. Tilbage på bundlinjen stod der 449 millioner kroner før skat.

Det andet ben i Wrist Group var skibsprovianteringsselskabet Wrist Ship Supply, der med en markedsandel på 7 procent er verdens største på sit felt.

Wrist Group havde sidste år godt1500 ansatte, hvoraf de 270 arbejdede i Nørresundby.

Altor har ikke ønsket at kommentere Børsens artikel.

Kilde: Dagbladet Børsen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

04.07.2026Maritimedanmark.dk

Danish Pilot Service solgt

03.07.2026Maritimedanmark.dk

Wrist har opkøbt Military Services Australia

Annonce

03.07.2026Maritimedanmark.dk

Wrist har opkøbt Military Services Australia

03.07.2026Maritimedanmark.dk

Norden opjusterer forventningerne til hele året

26.06.2026Maritimedanmark.dk

58 nye skippere og skibsførere i Skagen

24.06.2026Iron Pump A/S

Sponseret

The company core value is to clarify any issues quickly

17.06.2026Maritimedanmark.dk

Bunker Holding overgik egne forventninger i udfordrende marked

17.06.2026Maritimedanmark.dk

Nina Østergaard ny bestyrelsesformand i Bunker Holding

01.06.2026Maritimedanmark.dk

Ny CEO for Wrist Ship Supply

22.05.2026SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

Jobmarked

Se alle

By & Havn

Havneassistent til By & Havn

Vil du være med til at sikre god service i Københavns havn? Og har du et gyldigt sønæringsbevis som kystskipper? Så er du måske vores nye havneassistent.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

25.07.2026

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Styrmand af 4. grad snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Introduction to First Aid (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

Førstehjælp The aim of this course is to provide the delegate with an awareness of key first aid basics. You will learn about the associated legislation, human anatomy, how to manage a first aid incident and lifesaving using primary and secondary survey methods.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course