Ørsted dropper kæmpekontrakt efter få måneder

For otte måneder siden vandt Ørsted kontrakten på det gigantiske Hornsea 4 havvindprojekt i Storbritannien. Men nu betyder højere omkostninger, at det danske selskab ikke kan få økonomien at hænge sammen - og dropper derfor projektet i “dets nuværende form”.

Ramus Errboe, CEO i Ørsted. Foto: Ørsted

Havindprojekter har det svært for tiden. Som bekendt ønskede ingen at byde på store danske havvindprojekter tidligere i år, hvilket har fået regeringen at genoptage statsstøtten til etablering af den grønne energiproduktion.

Nu rammer modvinden så også Ørsteds enorme projekt, Hornsea 4 i Storbritannien, der er designet til en kapacitet på 2,4 GW.

Ørsted offentliggjorde beslutningen i en meddelelse onsdag morgen og det kan ifølge MarketWire føre til nedskrivninger på op mod 5,5 mia. kr.

Ørsted skriver i meddelelsen, at det er en kombination af højere omkostninger, højere renter og en frygt for ikke at kunne nå at færdiggøre projektet til tiden i 2030, der er årsagen til, at selskabet sætter projektet på hold.

“Vi vil fastholde projektrettighederne til Hornsea 4-projektet i vores udviklingsportefølje, og vi vil søge at udvikle projektet på et senere tidspunkt på en måde, der er mere værdiskabende for os og vores aktionærer, “ udtaler Rasmus Errboe, der er CEO i Ørsted.

Ørsted fastholder de tidligere udmeldte forventninger til EBITDA for hele året - eksklusiv nye partnerskaber og udtrædelsesgebyrer - på 25-28 mia. kr., ligesom forventningerne til de samlede bruttoinvesteringer fastholder på 50-54 mia. kr.

-emte

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

16.03.2026Maritimedanmark.dk

Revolution Wind leverer første strøm

13.03.2026Maritimedanmark.dk

Maersk navngiver sit første installationsskib

Annonce

16.03.2026Maritimedanmark.dk

Kaptajn på skyggeflådetanker varetægtsfængslet

15.03.2026Maritimedanmark.dk

Trump ønsker hjælp fra allierede

02.03.2026Maritimedanmark.dk

Iran angriber offshore installationer

02.03.2026Maritimedanmark.dk

Semco Maritime vinder britisk kontrakt

25.02.2026Maritimedanmark.dk

Statsadvokaten dropper sag om Maersks udledninger

24.02.2026Maritimedanmark.dk

Vestas har fået ny kæmpeordre i hus

24.02.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler: Wind Keeper klar til indsats

23.02.2026Maritimedanmark.dk

Regeringen vil forlænge udvindingen af olie og gas

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Brandslukning i elbiler på færger (Kursus og Workshop)

Marstal Navigationsskole og Færgesekretariatet arrangerer i samarbejde en kursusdag med nyeste viden om brand i elbiler, demonstration af udstyr og workshop om indsats mod elbilbrande i færger.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
ATEX Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

Formålet med dette kursus er at introducere dig til ATEX- direktiverne og give dig den nødvendige information til at opfylde minimumkravene til sikkerhed på arbejdspladser, der opererer i og bruger udstyr i eksplosive atmosfærer.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Safety Investigation into Marine Casualties and Marine Incidents -STCW Standards (E-learning course)

The aim of this course is to provide marine investigators with the required knowledge on the philosophy, processes, and procedures to perform a marine casualty investigation in accordance with the Casualty Investigation Code.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Job Safety Analysis (JSA) (Adaptive) - Global (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to equip you with the essential knowledge and skills to conduct an effective Job Safety Analysis (JSA), and to promote a safer workplace.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
IMDG Code Awareness (Adaptive) - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

This STCW IMDG code awareness e-learning course is aimed at personnel involved in the transport of dangerous goods.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Access to Medical Records (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to inform you about the different categories of health hazards and which hazards may be monitored by a medical surveillance program. You will be able to explain how to request medical records and identify which documents are exempt from disclosure. You will also be able to describe an employer's responsibilities regarding medical records.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course