ONE tager i mod første skrig-malede skib

Det nye japanske container-samarbejde ONE har netop taget levering af sin første magenta-farvede nybygning, det 14.000 teu store containerskib ONE Stork. Skibet blev overdraget til ONE på det japanske Kure Shipyard.

ONE Stork er nu klar til drift for det nye joint venture..

“ONE er begejstret for at tage levering af vores første nybyggede containerskib med vores nye corporate farve magenta. Farver viser vores intentioner om at gøre tingene anderledes og udforske fordelene ved at være nye på dette marked,” udtaler Jeremy Nixon, der er CEO i ONE.

Nybygningen på 139.500 dwt. er 364 meter lang og 50,6 meter bred og har en markedsværdi på 94,7 mio. dollar, ifølge VesselValue.

Skibets skrog er udformet, så det tillader en bedre udnyttelsen af pladsen gennem minimering af maskinrummet. Desuden er skibet udstyret med et dobbelt system på hovedmaskinen, der muliggør en mere fleksibel brug, hvilket er med til at nedsætte brændstofforbruget og dermed udledningen af CO2, oplyser selskabet.

ONE Stork bliver indsat på THE Alliance’s EC4 service fra Asien til den nordamerikanske østkyst med anløb i Kaohsiung, Hong Kong, Yantian, Cai Mep, Singapore, New York, Norfolk, Savannah, Charleston, New York og Singapore.

Næste nybygning i magenta-farven er ONE Manato, ligeledes på 14.000 teu, der efter planen leveres i december.

Den iøjnefaldende farve har dog været sejlende siden 15. maj, hvor ONE Commitment blev malet om.

Kilde: World Maritime News

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

30.01.2026Maritimedanmark.dk

Wärtsilä leverer igen el-fremdrift til Molslinjen

29.01.2026Maritimedanmark.dk

Stena RoRo bestiller næste generation af C-Flexer skibe

26.01.2026Maritimedanmark.dk

Ny hybridfærge på vej til Molslinjens søsterselskab

15.01.2026Maritimedanmark.dk

Tyrfing er endelig i Kalundborg - 1 år forsinket

09.01.2026Maritimedanmark.dk

Scandlines navngiver ny el-fragtfærge

07.01.2026Maritimedanmark.dk

OSK Design udvikler kontraktdesign for TT-Line

05.01.2026Maritimedanmark.dk

Canada vil bygge arktiske amfibieskibe

26.12.2025Maritimedanmark.dk

North Korea hævder at have bygget atomubåd

Jobmarked

Se alle

Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

Skipper/prøvetager til Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljøs miljøskibe

Har du lyst til at arbejde med overvågning af miljøtilstanden i de danske farvande? Og er du frisk på at supplere dine maritime kompetencer med viden om prøvetagning og havmiljø? Har du lyst til at være en del af et engageret og fagligt stærkt team? Så har vi stillingen til dig som skipper/prøvetager.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

21.02.2026

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Ærøfærgerne

Ærøfærgerne søger skibsmaskinist af 1. grad til ruten Ærøskøbing / Svendborg.

Ved Ærøfærgerne hjælper vi hinanden på tværs af faggrænser og vores fælles prioritet er at give vores passagerer en tryg, sikker og behagelig overfart.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Horsens Kommune

Overfartsleder/Skibsfører til Endelavefærgen

Vil du være med til at sikre livsnerven til fantastiske Endelave? Kan du se dig selv som en del af en lille og sammentømret færgebesætning, der har tæt dialog med færgens brugere? Stillingen giver rige muligheder for at nyde Endelaves enestående natur og sprudlende foreningsliv.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

26.02.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Personal Protective Equipment (PPE) (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to help you understand the importance of PPE used in hazardous workplace environments. You will learn about the responsibilities that you and your employer have in relation to PPE, and about suitable types of PPE that can help keep yourself and others safe in the workplace.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
First Aid & Bloodborne Pathogens Awareness (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to teach you about first aid and bloodborne pathogens, including how they can be controlled, and you will learn to identify who is at risk, and how exposure and transmission occur.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course