Olympisk ild med skib til Nordpolen

Rusland planlægger at sende den olympiske ild til Nordpolen på en isbryder forud for åbningen af Vinter-OL i Sotji til februar næste år. Om bord får ilden selskab af en række fakkelbærere, som skal løbe på isflager ved siden af skibet.

“Ruten over Nordpolen er højdepunktet på den historisk længste rute for den olympiske ild nogensinde og skal illustrere behovet for at bevare denne unikke natur i vores region,” siger Dmitry Chernyshenko, Præsidenten for ’Organizing Committee of Sochi 2014’.

Den atomkraftdrevne isbryder 50 Let Pobedy forventes at afgå fra Murmansk til oktober og sætte kursen mod Nordpolen. Om bord vil der - udover den olympiske ild – være fakkelbærer fra Rusland samt fra medlemslande af det Arktiske Råd.

Efter ankomst til Nordpolen og den traditionelle tændingsceremoni er det meningen, at fakkelbærerne på skift skal løbe på isen og isflager ved siden af isbryderen.

Herefter sætter skibet kursen mod Sotji og de 22. vinterlege.

Ved ankomsten til februar har den olympiske ild således sejlet mere end 3100 sømil om bord på 50 Let Pobedy. Netop denne strækning forventer komitéen bliver den vanskeligste strækning, som ilden nogensinde har været ude på.

I alt kommer ilden ud på en 40.000 mil lang rejse og bliver båret af mere end 14.000 fakkelbærere, før den når det 22. vinter-OL.

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Tre dage i Aalborg: Fiskeri, akvakultur og maritim teknologi krydser kølvand

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

28.09.2025Maritimedanmark.dk

NATO opruster nu i Østersøen

25.09.2025Maritimedanmark.dk

Dansk fregat i kølvandet på amerikansk hangarskib

22.09.2025Maritimedanmark.dk

Ny temaudstilling på M/S Museet for Søfart

22.09.2025Maritimedanmark.dk

S/S Svendborgsund sendes til ophugning

21.09.2025Maritimedanmark.dk

Lods alvorligt kvæstet ved arbejdsulykke

21.09.2025Maritimedanmark.dk

Det Gamle Værft i Ærøskøbing lukker

19.09.2025Maritimedanmark.dk

Patruljeskibet Havfruen genetableres

17.09.2025Maritimedanmark.dk

Godkendelse af specialfartøj forsinker Femern Bælt

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Iron Pump A/S
Messe
Meet IRON Pump at DanFish International!

Come and have a meeting with one of the world’s leading companies in water pumps and ejectors. We’ll be ready in Hall H, booth 843 at the Aalborg Congress & Culture Center from October 7–9, 2025.

Dato

07.10.2025

Sted

Aalborg Kongres & Kultur Center, Europa Plads 4 9000 Aalborg

Marstal Navigationsskole
Kursus
BRM og Manøvrering for småfærger – Praktisk træning i simulatormiljø

Dette kursus er målrettet førere og officerer på småfærger, og kombinerer praksisnær træning i Bridge Resource Management (BRM) med manøvrering i realistiske simulatorforhold.

Dato

07.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift and lashing

Kursus henvender sig til kaptajner, overstyrmænd samt officerer med direkte ansvar for lastning, losning, håndtering af lasten.

Dato

20.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Genopfriskning af Søsikkerhedskursus - Basic Safety Training – STCW-A-AI/1-1

Hvis det er ved at være 5 år siden, du fik dit kursus i Søsikkerhed, så kan du nu få det genopfrisket.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Transport af farligt gods i tørlastskibe og færger

Kursus henvender sig til alle personer som står for lastning, losning, håndtering af farligt gods i emballeret form, kurset henvender sig ligeledes til Operatører, som har med farligt gods i emballeret form at gøre.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
GMDSS (ROC)

Kurset henvender sig til alle, som skal betjene GMDSS radioudstyr på skibe eller andet, godkendt til A1.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal