Nyt videnscenter for diversitet og inklusion til søs

Tiltaget er delvist er baseret på resultaterne fra en forskningsrapport om mobning og chikane fra SDU i 2023, der var sat i gang af Erhvervsministeriet og Søfartsstyrelsen et forskerteam fra CMSS og Statens Institut for Folkesundhed.

Foto: Maritime Danmark

”Både de kvantitative og kvalitative resultater i rapporten viste et betydeligt antal tilfælde af mobning og en udbredt mobbekultur i branchen. Der forekommer altså mobning, chikane, trusler om vold og faktisk fysisk vold ombord på skibe i den danske handelsflåde”, siger Lisa Loloma Froholdt, forskningsleder ved CMSS, Institut for Sundhedstjenesteforskning og førsteforfatter på rapporten.

”Med videncentret ønsker vi at bidrage til at sætte en ny standard for arbejdsmiljøet inden for den danske flåde. Ved at samle viden og ressourcer, kan vi fremover tilbyde konkrete værktøjer og støtte til søfolk og virksomheder. Det er afgørende for at fremme et inkluderende og respektfuldt arbejdsmiljø”, siger Lisa Loloma Froholdt.

Videnscentret MARDEI - Maritime Diversitet, Lighed og Inklusion – er skabt i et samarbejde mellem Center for Maritim Sundhed og Samfund (CMSS) ved SDU og SIMAC.

Målet er at skabe en gennemsigtig og ensartet tilgang til at håndtere de komplekse udfordringer med mobning, chikane og seksuelle overgreb og chikane i den maritime industri, sikre kapacitetsopbygning og fungere som en uafhængig kilde til viden og data.

”Med dette initiativ sætter SDU og SIMAC en ny kurs for at skabe et arbejdsmiljø, hvor alle føler sig værdsatte og respekterede. Maritim forskning og uddannelse løfter opgaven sammen selvom centret fysisk holder til på SIMAC i Svendborg”, siger Lisbeth Skræ, uddannelseschef på SIMAC.”

”Fremtidens ansatte i den danske flåde, som vi uddanner mange af hos os på SIMAC, skal kunne vide sig trygge i deres arbejde og kunne stole på, at der er styr på arbejdsmiljøet”, tilføjer Lisbeth Skræ.

-mauh
 

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

20.08.2026Maritimedanmark.dk

Bunker Holding får ny CFO

14.07.2026ME PRODUCTION A/S

Sponseret

ME Production indgår partnerskab med Everllence om at styrke levetidssupporten for scrubber-systemer

Annonce

03.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk får ny Chief People Officer

02.09.2026Maritimedanmark.dk

Øjenvidne: Kaptajn og besætning de første til at forlade skibet

03.07.2026Maritimedanmark.dk

Wrist har opkøbt Military Services Australia

03.07.2026Maritimedanmark.dk

Mia Verniere ny direktør for Sea Health & Welfare

30.06.2026Maritimedanmark.dk

USTC overskud på 901 mio. kr.

26.06.2026Maritimedanmark.dk

58 nye skippere og skibsførere i Skagen

24.06.2026Iron Pump A/S

Sponseret

The company core value is to clarify any issues quickly

17.06.2026Maritimedanmark.dk

Bunker Holding overgik egne forventninger i udfordrende marked

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Free Fall Add-On (afholdes løbende)

The purpose of the course is to give the delegate knowledge to procedures related to launch, navigation and recovery of a freefall lifeboat as described in STCW code Section B-I/14 1.1 and 14 1.2 The Course is a Add-On to Certificate in Survival craft and rescue boats A-VI/2-1

Dato

01.10.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark