Nye shuttletanker til Lauritzen Offshore

Lauritzen Offshore har taget levering af Dan Sabia, som er det andet af to identiske dobbeltskrogede 59.000 DTW DP2 shuttletankskibe, bygget på Cosco Nangtong skibsværftet i Kina

Nybygningen er udstyret med moderne dynamisk positioneringsteknologi, som gør skibet i stand til automatisk at fastholde sin position ved hjælp af hovedpropel og thrustere i forbindelse med lastning af råolie fra offshore produktionsenheder gennem det særlige lastningssystem placeret i skibets forstavn, hvorefter skibet kan transportere olien i land.

Søsterskibet Dan Cisne blev leveret fra værftet i september 2011.

Sabià (på dansk drossel) er Brasiliens national fugl og Cisne (på dansk knopsvane) er Danmarks nationalfugl.

Ud over rederiets tre shuttletankskibe - Dan Eagle, Dan Cisne og Dan Sabia - omfatter Lauritzen Offshores flåde af DP-skibe også hotel- og servicefartøjet Dan Swift. Alle fire enheder er beskæftiget i brasiliansk farvand på længerevarende kontrakter til selskaber i Petrobras gruppen.

Lauritzen Offshores DP-skibe er alle registreret iDIS og bemandingen udgøres primært af danske officerer, der har gennemgået et omfattende J. Lauritzen uddannelsesprogram i operation af DP2 tankskibe.

Kilde: Lauritzen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

02.07.2026Maritimedanmark.dk

Konsortium skal bygge nye fartøjer til Søværnet

26.06.2026Maritimedanmark.dk

Molslinjen vælger leverandør til havnebatterier

Annonce

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Russisk gasskib udrustet med maskingevær

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk endnu engang bedst på rettidighed

31.05.2026Maritimedanmark.dk

Vard bygger verdens mest avancerede dybhavsforskningsfartøj

30.05.2026Maritimedanmark.dk

Smyril Line nybygninger på prøvesejlads

17.05.2026Maritimedanmark.dk

Indonesien opruster med et hangarskib

01.05.2026Maritimedanmark.dk

Bakkafrost modtager 48 meter lang foderpram

26.04.2026Maritimedanmark.dk

Sydkoreansk værft skal bygge ny svensk isbryder

18.04.2026Maritimedanmark.dk

J.A. Shipping ombygger nyindkøbt fartøj

Jobmarked

Se alle

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Styrmand af 4. grad snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle