Ny offshore-messe i Fredericia til næste år

Messe C i Fredericia kommer til at danne rammen om den første danske fagmesse for den del af offshore-branchen, der arbejder med drift og vedligehold af borerigge, produktionsplatforme og havvindmøller. Fagmessen O&M Offshore Expo 2015 gennemføres den 2. og 3. juni 2015 sammen med den årlige business-to-business event OGIB.

”Offshore-sektoren er i solid vækst, blandt andet takket være den intensiverede olieefterforskning og de markante udbygningsplaner for havvindmøller. Derfor ser vi store perspektiver i at etablere O&M Offshore Expo, der er et professionelt forum, hvor sektorens leverandører, samarbejdspartnere og rådgivere kan mødes”, forklarer Peter Sunesen, projektleder i MESSE C Fredericia.

Messen tager først og fremmest afsæt i olie-/gas-industrien. Men ifølge projektlederen er det naturligt at koble både olie/gas og vind/bølge-sektorerne sammen på én fagmesse.

”Der er en betydelig fællesinteresse de to områder imellem. Og i disse tider, hvor offshore-sektoren er fokuseret på ”cost reduction”, handler det i høj grad også om at bruge sin tid rigtigt. O&M Offshore Expo giver sektorens indkøbere og beslutningstagere et koncentreret forum, og messen kan være med til at skabe synergi og fælles innovative løsninger for begge forretningsområder”, påpeger Peter Sunesen.

Offshoreenergy.dk bliver samarbejdspartner på messen og gennemfører sin årlige OGIB-event i tilknytning til messen. Dermed kan deltagerne deltage i speeddating-eventen og messen samtidig.

Kilde: Messe C

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

28.01.2026Maritimedanmark.dk

Grønt lys til strøm fra hidtil største havvindpark

28.01.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler sikrer aftale om fundamentinstallation til europæisk havvindprojekt

27.01.2026Maritimedanmark.dk

Danmark og Tyskland enige om Energiø Bornholm

26.01.2026Maritimedanmark.dk

Danmark med i aftale om 100 gigawatt havvind

22.01.2026Maritimedanmark.dk

Stor vindevent vender tilbage til Danmark

19.01.2026Maritimedanmark.dk

Trump står til at vinde krig mod offshore vind

17.01.2026Maritimedanmark.dk

TotalEnergies får ny CCS-licens i Nordsøen

13.01.2026Maritimedanmark.dk

Ørsted vandt ankesag om havvindprojekt i USA

Jobmarked

Se alle

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser/lodsaspiranter.

Danish Pilot Service er Danmarks største private lodseri, og vi har travlt. Vi er en dynamisk virksomhed med en flad struktur, højt til loftet og et hold af erfarne og stærke søfolk med ufortyndet saltvand i årene.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

07.03.2026

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger bådførere til vores lodsbåde.

Danish Pilot Service er Danmarks største private lodseri, og vi har travlt. Vi er en dynamisk virksomhed med en flad struktur, højt til loftet og et hold af erfarne og stærke søfolk med ufortyndet saltvand i årene.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

07.02.2026

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Ærøfærgerne

Ærøfærgerne søger skibsmaskinist af 1. grad til ruten Ærøskøbing / Svendborg.

Ved Ærøfærgerne hjælper vi hinanden på tværs af faggrænser og vores fælles prioritet er at give vores passagerer en tryg, sikker og behagelig overfart.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Horsens Kommune

Overfartsleder/Skibsfører til Endelavefærgen

Vil du være med til at sikre livsnerven til fantastiske Endelave? Kan du se dig selv som en del af en lille og sammentømret færgebesætning, der har tæt dialog med færgens brugere? Stillingen giver rige muligheder for at nyde Endelaves enestående natur og sprudlende foreningsliv.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

26.02.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Personal Protective Equipment (PPE) (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to help you understand the importance of PPE used in hazardous workplace environments. You will learn about the responsibilities that you and your employer have in relation to PPE, and about suitable types of PPE that can help keep yourself and others safe in the workplace.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Company Security Officer - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide the stipulated level of knowledge required for candidates training as a Company Security Officer (CSO) in accordance with the stated minimum requirements for the Issue of Certificates of Proficiency for Company Security Officers as specified in MSC/Crirc.1154. This course is developed in accordance with the International Maritime Organisation (IMO) Model Course 3.20.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course