Ny IT-løsning letter eksport til Norge
Restriktive toldbarrierer har gjort det til en kompliceret affære at eksportere til Norge. Men nu har en ny IT-løsning i Hirtshals forenklet processen og ført til en markant vækst i både kunder og medarbejdere i den nordjyske havneby.
Toldbehandlingen ved eksport til Norge bliver hurtigere. Foto: Hirtshals Havn..
Det er Color Line Cargo i Hirtshals, der har udviklet den nye IT-løsninger, der gør det lettere for transportører at eksportere varer til Norge.
“Der er traditionelt meget ventetid i Norge, når varer skal ind i landet, fordi det ikke er et EU-land. Og tid er som bekendt penge. Derfor er det afgørende, at man som transportør ikke holder stille mere end højst nødvendigt. Med vores toldløsning har vi udviklet et system, som kan håndtere fortoldningerne hurtigt og effektivt, så papirarbejdet er lavet på forhånd, når lastbilerne skal passere den norske grænse,” siger Allan Rishøj, der er fragtchef hos Color Line Cargo.
Color Line Cargo samler efter introduktionen af det nye system al norsk toldbehandling i Hirtshals med en ambition om på den måde at skabe en mere strømlinet og effektiv speditionsforretning.
Og det glæder og gavner også Hirtshals Havn.
“Det er helt afgørende for transportører, at toldekspedition kan foregå så hurtigt og smertefrit som muligt, og at vi i Hirtshals kan tilbyde en unik løsning i forhold til Norge, er med til at gøre os attraktive, både for kunder og for medarbejdere inden for toldområdet,” siger Per Holm Nørgaard, administrerende direktør ved Hirtshals Havn.
Kilde: Hirtshals Havn.