Ny administrerende direktør i MARLOG

Danmarks nationale klyngeorganisation for det maritime erhverv og logistik skal have ny direktør, efter at den hidtidige direktør Mikkel Navarro Hansen har besluttet at trække sig fra posten. Den 1. august overlader han direktørstolen til Sverre Vincent Lenbroch.

Foto: ITD.

Da MARLOG i slutningen af 2020 blev sat i søen som ny national klyngeorganisation for de maritime erhverv og logistikbranchen, blev Mikkel Navarro Hansen udnævnt som direktør. Han fik ansvar for at flette de tre tidligere regionale maritime klynger sammen med Transportens Innovationsnetværk og World Careers for at forene organisationernes kræfter og kompetencer, så de til sammen udgør en stærk national klyngeorganisation – til gavn for virksomheder i hele landet.

”Her er det på sin plads med en kæmpe tak til Mikkel”, siger Peder Gellert Pedersen, der er bestyrelsesformand i MARLOG.

”Han har gjort en stor indsats i forbindelse med sammenlægningen af de gamle klynger og med at få MARLOG sendt godt og sikkert af sted på rejsen”, siger Peder Gellert Pedersen.

Den kommende direktør Sverre Vincent Lenbroch kommer fra en stilling som digitaliseringschef hos videnscentret ITD Logtech Hub hos brancheorganisationen for professionelle transport- og logistikvirksomheder.

”Vi har fundet den helt rigtige til jobbet”, siger bestyrelsesformand i MARLOG Peder Gellert Pedersen om den nye direktør.

”Sverre kommer med stærke kompetencer inden for logistikområdet og har samtidig beskæftiget sig med innovation og digitalisering. Vi glæder os til sammen med ham at fortsætte MARLOG’s gode arbejde med at styrke Danmark som et kraftcenter for hele logistikkæden og den maritime branche.”

Den nye direktør vil ikke blive tilknyttet et fast kontor, men får arbejdssted på samtlige kontorer rundt i landet, hvor han kommer til at fordele sin tid ligeligt efter behov. Det har bestyrelsen fundet vigtigt i forhold til at samle organisationen og styrke relationen til medlemmerne og samarbejdspartnere på tværs af landet, forklarer formanden.

Selv glæder den 51-årige østjyde sig til at blive en del af MARLOG.

”Jeg glæder mig til at styrke logistikindsatsen i MARLOG", siger Sverre Vincent Lenbroch.

"Sammen med mine nye kolleger i MARLOG, som jo besidder stærke kompetencer og viden om Det Blå Danmark, ser jeg frem til at sætte turbo på den grønne omstilling og digitalisering i den maritime branche og hele transportkæden. Sektorer som er en vigtig erhvervsmæssig styrkeposition i Danmark".

Kilde: MARLOG

Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

15.09.2026Maritimedanmark.dk

MARTEC sætter gang i millionbyggeri på Kragholmen

08.09.2026Maritimedanmark.dk

USTC samler 150 arbejdspladser i ny hub i Nordhavn

Annonce

16.09.2026Maritimedanmark.dk

Knud E. Hansen designer vindassisteret ro-ro

16.09.2026Maritimedanmark.dk

Regeringen fremsætter lovforslag om baggrundstjek

06.07.2026Maritimedanmark.dk

Stigende optag på maskinmesteruddannelserne

04.07.2026Maritimedanmark.dk

Danish Pilot Service solgt

03.07.2026Maritimedanmark.dk

Wrist har opkøbt Military Services Australia

03.07.2026Maritimedanmark.dk

Mia Verniere ny direktør for Sea Health & Welfare

30.06.2026Maritimedanmark.dk

USTC overskud på 901 mio. kr.

26.06.2026Maritimedanmark.dk

58 nye skippere og skibsførere i Skagen

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.10.2026

Sted

Digital course