Norske Skuld mere end fordobler resultatet
Det norske maritime forsikringsselskab Skuld kom ud af regnskabsåret 2019/20, der sluttede 20. februar, med et resultat på 25 mio. dollar, hvilket er en stigning på 127 pct. i forhold til resultatet året før på 11 mio. kr., oplyser selskabet i en pressemeddelelse.
Det gode resultat kom i hus ikke mindst takket være en ifølge selskabet vellykket investeringsprofil, der gav et afkast på 5,5 pct., og på trods af
det første negative tekniske resultat i 16 år.
“Efter afslutningen af et udfordrende 2019/20, er jeg meget tilfreds med det positive resultat,” udtaler Ståle Hansen, CEO i Skuld i forbindelse med regnskabsaflæggelsen.
“Vi er fortsat i en robust finansiel situation, hvilket afspejles i vores beredskabsreserver,” siger Ståle Hansen. De udgjorde i 2019/20 466 mio. dollar.
Han påpeger dog nødvendigheden af, at Skuld efter det tekniske underskud “viser det åbenlyse behov for at bringe præmie-niveauerne på linje med risiciene”.
Kilde: Skuld