Norsk rekord i olielicensansøgninger

Norges Olie- og energiministerium har aldrig fået så mange ansøgninger om licenser på den norske kontinentalsokkel som i år. Der er ansøgninger fra 39, både nye og gamle olieselskaber, her iblandt Maersk Oil,der ønsker del i de nye licenser, der blev udbudt først i maj.

Johan Sverdrup feltet, projekt.

”Yderligere efterforskningsaktivitet på Norges kontinentalsokkel er afgørende for fremtidig værdiskabelse og beskæftigelse. Dette er igen vigtigt for finansieringen af velfærdssamfundet. Det er derfor meget glædeligt, at et stort antal virksomheder har indsendt et rekordantal ansøgninger om et nyt efterforskningsområde”, siger olie- og energiminister Terje Søviknes.

Årets runde hedder TFO 2017. TFO er en forkortelse for ”tildeling i foruddefinerede områder”. Det er de licensrunder, som staten gennemfører hvert år i områder, der allerede er åbnet for olieaktivitet på den norske kontinentalsokkel. Derud over findes såkaldte licensrunder, hvor de norske myndigheder åbner helt nye områder for olieindustrien.

Ifølge ministeriet er antallet af ansøgere det højeste antal i en TFO-runde siden ordningen startede i 2003. Antallet af ansøgninger i årets runde er cirka dobbelt så mange som sidste år (TFO 2016) og cirka 20 procent mere end det hidtidige rekordår i 2014.

Olie- og gasindustriens egen brancheforening minder om, at der snart er valg. Iikke alle partier ønsker den nuværende oliepolitik videreført, det kan måske have ført til det store antal ansøgninger.

”Den store interesse viser, at olie- og gasvirksomheder opfatter den norske kontinentalsokkel som attraktiv, men det kommer ikke af sig selv. Under valgkampagnen er det vigtigt, at de politiske partier lover at opretholde stabile rammebetingelser for industrien”, siger Karl Eirik Schjøtt-Pedersen, administrerende direktør for Norsk olje og gass.

Man kan læse mere HER, blandt er der en liste over samtlige 39 ansøgere.

Kilde: Olje- og energidepartementet

Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

14.09.2026Maritimedanmark.dk

Femern-fartøj klar til første specialelement

11.09.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler opjusterer efter milliardopkøb

Annonce

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Sydkorea investerer milliarder i arktisk skibsfart

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DanPilot øger omsætning og overskud

25.08.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler mere end fordobler omsætning og driftsresultat

22.08.2026Maritimedanmark.dk

Ørsted udvikler nyt projekt i Taiwan

21.08.2026Maritimedanmark.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild i Nordsøen

20.08.2026Maritimedanmark.dk

Debatindlæg: Klog grøn omstilling søges

14.08.2026Maritimedanmark.dk

Semco Maritime sælger to jack-up´s og indgår partnerskab med køberen

12.08.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler køber tysk offshorevirksomhed for mia-beløb

Jobmarked

Se alle

Odense Havn

Sælger til Odense Havn

Er du købmand af natur og har en naturlig nysgerrighed for at lære om vores kunders forretninger? Brænder du for løsningssalg og er drevet af at skabe resultater både selvstændigt og i samarbejde med dine kolleger?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skoleskibet Danmark

Overstyrmand og 1. styrmand til Skoleskibet DANMARK

MARTEC og Skoleskibet DANMARK søger overstyrmand samt 1. styrmand til faste stillinger på 1:1 ordning.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.09.2026

Svitzer

Chief Officer

The position is a full-time employment, and you will be working in a 1:1 roster (four weeks on: four weeks off), as one of 3-5 crew members. Our vessels operate all over Denmark but with occasional trips to Sweden or where assistance is needed.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle