Norsk færge sejlede på klippe
Hurtigrutens færge MS Kong Harald gik natten til tirsdag på grund i Nordnorge. Fartøjet meddelte, at der trængte vand ind i ballasttankene.Grundstødningen var dog ikke så dramatisk, som først antaget og ved højvande omkring klokken seks tirsdag morgen kom skibet fri ved egen kraft.
”Det er gået vældig fint. Der har kun været vandindtrængen i den forreste ballasttank. Efter det jeg har fået at vide, har der ikke væert nogle problemer med skibet eller med folk om bord”, siger redningschef Thor-Erik Torkildsen ved hovedredningscentralen for Nord-Norge til NTB.
Klokken 23.47 mandag aften modtog den norske redningstjeneste et nødopkald fra Hurtigrutens MS Kong Harald om, at skibet var gået på grund ved den smalle spektakulære Trollfjorden i Raftsundet i Nordnorge. Om bord på fartøjet var der 258 passagerer og 57 besætningsmedlemmer.
Kaptajnen på skibet oplyste i første omgang, at skibets agterset ballasttanke tog vand ind. Der blev sendt to redningsfartøjer afsted for at assistere det grundstødte skib.
Der blev dog ikke tale om at evakurere skibet, der lå stabilt på grunden. Kaptajnen mente også, at man kunne komme fri
ved morgenens højvande.
MS Kong Harald slap dog fri af grunden noget tidligere. Allerede klokken 02.25 meddelte redningstjenesten, at det grundstødte fartøj var gledet fri af grunden og for egen kraft havde sat kurs mod havnen i Svolvær eskorteret af de to redningsskibe.
Ingen af de ombordværende passagerer eller besætningsmedlemmer kom till skade ved grundstødningen. MS Kong Harald afventer nu inspektion af skaderne i havnen i Svolvær. Passagererne vil blive transporteret videre med fly eller andre befordringsmidler.
Kilde: Sjöfartstidningen