Nicon Industries har vind i sejlene

For anden gang i løbet af kun få uger, er det lykkedes Nicon Industries at lande en tocifret millionordre. Først var det A2Sea der bestilte udrustning af to pramme med fundamenter for transport af vindmøller, og nu skal virksomheden også levere stålkonstruktioner til olieriggen Mærsk Guardian.

Leverancen til olieriggen er en underleverance til Fayard, om præfabrikation og montage af stålkonstruktioner til riggen. Den samlede ordre udgør et tocifret millionbeløb, og skal gennemføres fra marts til juli 2011.

Riggen Mærsk Guardian ankommer til Hirtshals i maj 2011, hvor Fayard står som hovedentreprenør for et 60 dages værftophold med mange forskellige renoverings- og ombygningsarbejder. Riggen der er bygget i 1986, kommer ind fra en kontrakt med Talisman hvor riggen har opereret i Norsk Sektor.

”Vi er utrolig glade for denne aftale, der naturligt styrker samarbejdet med Fayard, og samtidig giver os et vigtigt afsæt ind i offshore segmentet. Som et led i vores strategi har vi ønsket at positionere os inden for offshore segmentet og vi får nu en enestående mulighed for dette. Ordrerne sikrer beskæftigelsen for vores nuværende ansatte, ligesom der også kan blive tale om at projektansætte medarbejdere mens riggen ligger inde. Endeligt vil nogle af vores faste samarbejdspartnere, også nyde godt af ordrerne”, siger Nicon Industries direktør Anders Hecht-Pedersen.

De to pramme som A2Sea har bestilt, skal bruges til transport af Siemens møller fra Esbjerg til Great Yarmouth for projektet Sheringham Shoal Offshore Wind Farm udfor Englands kyst.

Nicon Industries opgave går ud på at udrustning de to pramme med fundamenter for transport af vindmøller. Prammene forventes til Frederikshavn omkring 1. april, og skal sættes i drift 1. maj.

”Ordren cementerer vigtigheden af at kunne agere hurtigt, det har været helt afgørende for denne ordre, at tilbudsfase og opstart af produktion forløb hurtigt og gnidningsfrit. Vi har et langt og tæt samarbejde med A2Sea, som vi håber fortsætter og udbygges med denne ordre”, siger Anders Hecht-Pedersen.

Kilde: Nicon Industries

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

12.09.2025Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

11.09.2025Maritimedanmark.dk

Cosco planlægger kæmpe nybygningsordre

11.09.2025Maritimedanmark.dk

US Coast Guard køber ind hos dansk forsvarsvirksomhed

09.09.2025Maritimedanmark.dk

DESMI er først med brændstofpumpe til alle alternative brændstoffer

08.09.2025Maritimedanmark.dk

Knud E. Hansen bag nyt grønt RoRo-koncept

05.09.2025Maritimedanmark.dk

Kongsberg udvider på Aalborg havn

01.09.2025ME Production

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

25.08.2025Maritimedanmark.dk

Færøerne: Endnu en russisk trawler repareres

Jobmarked

Se alle

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

16.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

22.09.2025

Søfartsstyrelsen

Skibsinspektører til Søfartsstyrelsen

Har du lyst til at arbejde i tæt samarbejde med det maritime erhverv? Vil du være med til at sørge for, at syn af skibe handler om sikkerhed og god service? Vil du være med til at skabe vækst? Så er du måske en af Søfartsstyrelsens nye skibsinspektører.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

27.09.2025

Northern Survey ApS

Crew Manager Northern Survey

We are pleased to offer the possibility to become our new colleague in our management team!

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Slagelse kommune

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen - genopslag

Slagelse Kommune søger fast skipper/styrmandsafløser til Agersø- Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Nautical officers, Deck and Engine officers

We are looking for Nautical officers, Deck and Engine officers, to join our vessel trading in EU trade and Greenland coastal trade, as soon as possible.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle