Marstal-Rudkøbing fik ny færge for en dag

Med et kæmpe håndmalet skilt med teksten "Hurtigfærgen Marstal-Rudkøbing - overfartstid 30 minutter" lå den sprit-nye katamaranfærge Seagull fredag i havnen i Marstal. Det var skibsreder Jan Fabricius, der for sjov, en enkelt dag, satte en ny hurtig katamaran ind mellem Marstal og Rudkøbing.

”Der var flere henne og spørge, hvornår færgen var kommet, og hvornår den skulle sejle”, fortæller Poul Petersen, der var med som fotograf på turen.

Turen er en spøg fra Marstal-redderens side. Han er selv med i en projektgruppe, der netop undersøger mulighederne for en hurtigrute mellem Langeland og Ærø.

”Vi satser på en katamaran, der kan tage få personbiler, og som har en overfartstid på de her 30 minutter”, siger Jan Fabricius, der er indehaver af rederiet Fabricius og Co.

Den nye offshore-katamaran Seagull har kostet 26 millioner kroner og skal fremover bruges til transport af arbejdere, der skal servicere havvindmøller i Belgien. Fredag var den altså indsat på ruten Marstal-Rudkøbing. Skibet tog på hjemvejen en afstikker til Birkholm.

Seagull er et mandskabsfartøj bygget i 2013. Fartøjet er på 149 BT, 26 meter langt og 10 meter bredt. Det har en normalhastighed på 14,6 knob med en maksimal fart på 19,6 knob.

Redaktionen takker Niels Aage Jensen, Marstal for de flotte billeder fra happeningen.

Kilde: TV2/Fyn

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

06.07.2026Maritimedanmark.dk

Produktion af el-hurtigfærge skrider frem

02.07.2026Maritimedanmark.dk

Konsortium skal bygge nye fartøjer til Søværnet

Annonce

03.08.2026Maritimedanmark.dk

Viking Supply Ships får ny topchef

02.08.2026Maritimedanmark.dk

Svensk koldkrigsfartøj besøger København

12.06.2026Maritimedanmark.dk

Dansk-tysk autonom elektrisk testfærge

31.05.2026Maritimedanmark.dk

Vard bygger verdens mest avancerede dybhavsforskningsfartøj

30.05.2026Maritimedanmark.dk

Smyril Line nybygninger på prøvesejlads

17.05.2026Maritimedanmark.dk

Indonesien opruster med et hangarskib

01.05.2026Maritimedanmark.dk

Bakkafrost modtager 48 meter lang foderpram

26.04.2026Maritimedanmark.dk

Sydkoreansk værft skal bygge ny svensk isbryder

Jobmarked

Se alle

DanPilot

Disponent med overblik og flair for effektivitet

DanPilot søger ny kvalificeret disponent til vores team bestående af snart 20 medarbejdere, som døgnet rundt, alle årets dage bemander disponeringen i DanPilot.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

09.08.2026

DanPilot

IT-chef

Sæt retningen for den digitale udvikling i en af Danmarks mest samfundskritiske virksomheder

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

14.08.2026

Småøernes Færgeselskaber

Overfartsleder til Lolland Færgefart

Drømmer du om at arbejde på det smukke Nordlolland med udsigt over Smålandshavet og kig til Dodekalitten? Er du klar til at tage roret i et aktivt og udfordrende miljø? Så er det dig, vi leder efter!

Ansøgningsfrist

03.08.2026

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Technical Superintendent | Svendborg, Denmark

We’re a 90-year-old family-owned tanker company and we need someone who actually enjoys getting their hands dirty with dry-dockings, PMS, and shipyard negotiations — not just managing spreadsheets from afar.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Fjord Line Danmark

Befaren skibsassistent - fast stilling

Fjord Line søger en befaren skibsassistent til en fast stilling ombord på vores passagerskibe. Du bliver en del af et professionelt dækshold, hvor sikker drift, samarbejde og service er i fokus.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

15.08.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
GDPR Awareness - Global (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an understanding of the General Data Protection Regulations (GDPR), the rules and roles associated with the legislation, and what it means for you as an employee or employer. You will learn about personal data, how to protect it, and ways to identify and mitigate any potential risks at your company.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course