Maersk Supply får nye opgaver i Cameroon
Cameroon Oil Transportation Company har tildelt Maersk Supply Service en ny kontrakt i forbindelse med fase 2 af et vedligeholdelsesprojekt for fortøjningssystem på Kome-Kribi 1 Marine Terminal. Kontrakten kræver bl.a. indsættelse af tre af rederiets skibe.
De nye opgaver følger fase 1, hvor Maersk Supply Service udførte design, konstruktion, indkøb og installation af et midlertidigt redundanssystem på Kome-Kribi 1.
”Dette er endnu et vigtigt projekt for Maersk Supply Service, og vi er stolte over at have fået en ekstra kontrakt af COTCO efter den vellykkede gennemførelse af fase 1”, siger Olivier Trouvé, Head of Integrated Solutions hos Maersk Supply Service.
Den nye kontrakt består både af projektledelse og offshore operationerne. Arbejdet ventes påbegyndt i 4. kvartal 2022.
Løsningen vil bl.a. kræve et I-klasse Subsea Support Vessel samt to AHTSer fra Maersk Supply Service flåde.
”Det, der er særligt spændende ved dette projekt, er en ny mulighed for at kombinere vores omfattende erfaring med skibe, med vores projektstyringsfunktioner”, Thomas Danielsen, Senior Chartering Manager for Africa hos Maersk Supply Service.
Redaktionen