Maersk-skib på vej tilbage efter containertab
Containerskibet Maersk Essen kan ifølge Maersk snart være klar til at genoptage sin rutefart efter tabet af 750 containere i Stillehavet. Skibet er i øjeblikket ved at på losset beskadigede containere i APM Terminals Lazaro Cardenas i Mexico.
Arkivfoto..
Der er nu håb for de kunder, der fortsat venter på deres containere, der er om bord på Maersk Essen. Ifølge Maersk kan skibet være klar til at afsejle inden for et par uger.
“Vores nuværende plan viser, at skibet skal afsejle mellem 12. og 16. februar (kan dog ændres) mod Los Angles og genoptage den almindelige sejlads på TP6 servicen,” skriver Maersk i en opdatering.
Skibet sejlede ind i en storm den 16. januar, hvor det tabte omkring 750 containere i Stillehavet.
Anderledes skidt ser det ud for ONE Apus, der fortsat ligger i havn i
Kobe i Japan efter det helt ekstraordinært store tab af mere end 1.800 containere samt flere hundrede beskadigede efter at være blevet ramt af en storm i Stillehavet 30. november.
Og senest har også MSC mistet containere fra et af rederiets skibe. Det gik ud over det portugisisk flagede MSC Aries, der tabte 41 containere på vej fra Long Beach i Californien til Ningbo i Kina.
Kilde: Splash.