Maersk rig forlænger kontrakt

Petronas Carigali, efterforsknings- og produktiondatterselskab af det nationale olieselskab i Malaysia, har forlænget kontrakten for jack-up riggen Maersk Convincer med et år. Riggen være på kontrakt med Petronas indtil midten af november 2015. Kontrakten anslåede værdi 56 millioner dollar.

"Vi er meget glade for at fortsætte samarbejdet med Petronas Carigali og ser denne udvidelse som en yderligere styrkelse af vores forhold. Sammen med Petronas Carigali, har vores yderst kompetente rigs besætning leveret flere udfordrende brønde på en sikker og effektiv måde, "siger Claus V. Hemmingsen, CEO for Maersk Drilling og medlem af direktionen for Mærsk Gruppen.

Maersk Convincer er en af to Baker Marine 375 ft jack-up rigge i Maersk Drillings flåde. Riggen har arbejdet i Sydøstasien siden leveringen fra Jurong Shipyard i 2008 og med Petronas Carigali siden 2011.

Kilde: Maersk driling

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

05.09.2025Maritimedanmark.dk

Ørsted nedjusterer sine forventninger

02.09.2025Maritimedanmark.dk

Norske Equinor investerer i Ørsted

02.09.2025Maritimedanmark.dk

Cadeler åbner nyt kontor i Taiwan

30.08.2025Maritimedanmark.dk

Dronepartnerskab vil skabe automatiserede havvindmølleparker

26.08.2025Maritimedanmark.dk

Cadeler overskud på 168 millioner euro

25.08.2025Maritimedanmark.dk

Northern Lights lagrer første CO₂

25.08.2025Maritimedanmark.dk

Nyt stort norsk olie- og gasfund

13.08.2025Maritimedanmark.dk

Ørsted dropper CO2-fangst som forretningsområde

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle