Maersk Oil har overskud på 11,6 milliarder

Maersk Oil and Gas fik i årets tre første kvartaler et overskud på 11,6 milliarder kroner mod et overskud på 8,5 milliarder kroner i de tre kvartaler i 2011. Omsætningen faldt fra 50,9 milliarder kroner for perioden i 2011 til nu 44,4 milliarder kroner.

Maersk Oils overskud for de første ni måneder var positivt påvirket af en engangsskatteindtægt på 5,2 milliarder kroner fra et forlig i en skattesag i Algeriet og en avance fra et delvist salg af andele i Brasilien.Dette blev delvist opvejet af en nedgang i Gruppens andel

af olie- og gasproduktion på 22 % til 261.000 boepd i de første ni måneder af 2012 (336.000 boepd).

Nedgangen

skyldes primært en lavere produktionsandel i Qatar, Danmark og Storbritannien. Maersk Oil gennemførte

boring af 13 (ni) efterforsknings-/vurderingsbrønde, og efterforskningsomkostninger udgjorde 4,4 milliarder kroner.

Maersk Oil erhvervede en 30% andel i Dumbarton og Lochranza felterne, Storbritannien.

Maersk Oil forventer nu et resultat for 2012 højere end resultatet for 2011 på 2,1 milliarder dollar, påvirket af en kompensation på 900 millioner dolar fra afgørelsen af skattesagen i Algeriet. Det forventede resultat er baseret på en olieproduktion på 258.000 boepd og en gennemsnitlig oliepris på 110 dollar pr. tønde for resten af året.

Efterforskningsomkostninger forventes nu at blive omkring 900 millioner dollar.

I 3. kvartal fik Maersk Oil et overskud på et overskud på 1,5 milliarder kroner, mod et overskud på 1,9 milliarder kroner i 3. kvartal 2011. Omsætningen faldt fra 15,9 milliarder kroner til14,3 milliarder kroner i 3. kvartal 2012.11.09

Maersk Oils resultat for 3. kvartal var negativt påvirket af en lavere produktionsandel i Qatar, en lavere produktion i Danmark og en lavere oliepris, delvist opvejet af lavere

efterforskningsomkostninger. Beskatning i Storbritannien

steg med 696 millioner kroner sammenlignet med tredje kvartal 2011, hovedsageligt på grund af ændring i fradragsretten for retableringsomkostninger og øget produktion.

Den gennemsnitlige daglige andel af olie- og gasproduktion var 240.000 boepd i tredje kvartal, hvilket var 23%

lavere end i tredje kvartal 2011 (312.000 boepd). Faldet var som forventet og skyldtes en lavere produktionsandel i Qatar som følge af en lavere andel til dækning af investering og omkostninger og en lavere produktionsandel fra Danmark som følge af Nordsøfondens indtrædelse med en andel i DUC samt modning af de danske felter.

I Qatar var andelen af olieproduktionen 103.000 boepd,

35% lavere end i tredje kvartal 2011 (159.000 boepd). Den lavere produktionsandel var som forventet og skyldtes en lavere andel til dækning af investering og omkostninger, mens bruttoproduktionen fra feltet var uændret omkring 300.000 boepd.

I Danmark var andelen af olieproduktionen 69.000 boepd, 34% lavere end i tredje kvartal 2011 (104.000 boepd). Den samlede andel af gasproduktionen var 0,3 mia. m3 eller gennemsnitligt 18.000 boepd, 45% lavere end i samme periode 2011 (33.000 boepd). Andelen af olie- og gasproduktionen var påvirket af, at Nordsøfonden, som er ejet af den danske stat, overtog en andel på 20% i DUC den 9. juli 2012, og yderligere påvirket af en ikke planlagt nedlukning på grund af vedligeholdelse i begyndelsen af september.

I Storbritannien var produktionsandelen 34.000 boepd, hvilket var 143% højere end i samme periode 2011 (14.000 boepd). Produktionsniveauet var som forventet, og sammenligningstallet for tredje kvartal 2011 var negativt påvirket af en nedlukning på grund af vedligeholdelse på Dumbarton.

Gryphon FPSO’en, der blev beskadiget under en storm i februar 2011, er igen på plads, men som følge af sen ankomst er produktionsstarten udskudt til fjerde kvartal 2012.

Produktionstabet og skaderne forventes delvis dækket i henhold til gældende forsikringspolicer, og forhandlinger for at fastsætte forsikringsdækningen pågår. Udbygningen af Golden Eagle projektet forløber som planlagt med produktionsstart i 2014.

I Algeriet var andelen af olieproduktionen 25.000 boepd, samme niveau som i tredje kvartal 2011 (25.000 boepd). Produktionen var positivt påvirket af en øget produktionsandel som følge af det forlig, der blev indgået i en skattesag i første kvartal, men blev opvejet af modningen af felterne. Udbygningen af El Merk felterne følger tidsplanen med produktionsstart i slutningen af 2012, og produktionsandelen forventes øget med 15.000 boepd først i 2013.

I Kasakhstan lå Gruppens andel af olieproduktionen uændret på 3.000 boepd i tredje kvartal (3.000 boepd). Arbejdet fortsætter med udbygningen af Dunga feltet med planlagt produktionsstart fra de første nye brønde i fjerde kvartal 2012. De nye brønde forventes gradvist at øge Maersk Oils produktionsandel med 15.000 boepd i 2014.

I Brasilien udgjorde Gruppens produktionsandel fra Polvo feltet 6.000 boepd (8.000 boepd).

I USA skrider udbygningen af Jack feltet på dybt vand i Den Mexicanske Golf frem mod forventet produktionsstart i 2014, og der forventes i starten en produktionsandel på ca. 8.000 boepd.

Kilde: A.P. Møller - Mærsk

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

17.01.2026Maritimedanmark.dk

TotalEnergies får ny CCS-licens i Nordsøen

13.01.2026Maritimedanmark.dk

Ørsted vandt ankesag om havvindprojekt i USA

10.01.2026Maritimedanmark.dk

Maersk vindinstallationsfartøj afslutter prøvesejladser

07.01.2026Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Høj Nordic Marine Contractors A/S ser frem mod et spændende 2026

02.01.2026Maritimedanmark.dk

Ørsted klager til domstol efter vindmølle-stop

10.12.2025Maritimedanmark.dk

Tyskland skruer ned for udbud af havvind

03.12.2025Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Erosionssikring ved Alssundbroen

28.11.2025Maritimedanmark.dk

Cadeler tager levering af sit tiende skib

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognise it and what you can do to prevent it.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Slips, Trips and Falls (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to help you learn about how to prevent slips, trips, and falls by understanding the associated hazards, relevant tools and equipment, and effective safety practices.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Social Responsibility Awareness - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with an awareness of safe work practice responsibilities and the importance of positive attitude, good communication and respect. The course will also provide information on how to identify different types of harassment and discrimination and practical steps for responding, how to explain hazard communication and the risks associated with substance abuse and how to identify examples of good sanitary practice.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Stroke Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

The course includes information on the prevention and awareness of strokes. Also covering the symptoms of a stroke and how you can help if you recognize that someone is having a stroke.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Task Risk Assessment (TRA) (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This task risk assessment course is suitable for all current or potential members of task risk assessment teams. The course includes information identification of all hazards associated with the work, what a TRA is, how and when it should be carried out and the responsibilities of each person within the process.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Transportation of Dangerous Goods by Sea (E-learning course - afholdes løbende)

This course is suitable for anyone involved in the transportation of dangerous goods by sea. It includes information on the legal responsibilities for transportation of dangerous goods or hazardous materials via sea and the special considerations that need to be taken.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course