Mærsk holder sig til kerneområderne

Topchef i A.P. Møller-Mærsk, Nils Smedegaard Andersen, har sat gang i en intern proces i koncernen, hvor der skal tænkes ud af boksen og findes områder, der vil vokse i fremtiden. Men det betyder ikke, at Mærsk Gruppen kan finde på at kaste sig over helt nye industrier. Væksten skal tværtimod findes inden for shipping, olie/gas og logistik.

”Jeg vil betragte det som meget, meget usandsynligt, at vi går ind i en industri, som ligger helt uden for de kompetencer, som vi har opbygget inden for shipping, logistik og olie/gas. Vi har en ambition om at være blandt de bedst indtjenende og mest innovative i vores industrier, og jeg gør mig ingen forestillinger om, at vi med et snuptag ville kunne købe os ind i – og fastholde – en sådan position i en helt ny industri”, siger Nils Smedegaard Andersen.

I stedet vil Mærsk Gruppen se på nye teknologier inden for koncernens kerneområder.

Siden olieprisen begyndte at falde sidste år, har Mærsk Gruppen flere gange givet udtryk for at være interesseret i at opkøbe olieaktiviteter i Nordsøen, men det er endnu ikke blevet til noget. Maersk Oil har investeringer i både danske og engelske felter i Nordsøen samt blandt andet også en investering i det norske felt Johan Sverdrup.

Kilde: Dagbladet Børsen

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

28.11.2025Maritimedanmark.dk

Cadeler tager levering af sit tiende skib

25.11.2025Maritimedanmark.dk

Ørsted har fyret 191 medarbejdere

20.11.2025Maritimedanmark.dk

Energistyrelsen åbner udbud på tre nye havvindmølleparker

14.11.2025Iron Pump A/S

Sponseret

The delivery of critical cooling water pumps to Karpowership marks a major milestone for IRON Pump in Turkey

11.11.2025Maritimedanmark.dk

Alle møllefundamenter i Thor er installeret

10.11.2025Maritimedanmark.dk

Cadeler indgår nye milliardkontrakter

27.10.2025Maritimedanmark.dk

Kina satser hårdt på vindenergi

16.10.2025Maritimedanmark.dk

Partier kræver handling i forhold til stillestående havvindmøller

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle