Mærsk fik underskud på 3 mia. kr.
A.P. Møller - Mærsk kom ud af 1. Halvår med et underskud på 3 milliarder kroner, en anelse bedre end forventet. Maersk Line fik et underskud på 5,4 milliarder kroner i første halvår, mens Mærsk Olie og Gas gav et overskud på 2,8 milliarder kroner
A.P. Møller Mærsk fik i 1. halvår et underskud efter skat 3.021 millioner kroner, mod et overskud på knap 12 milliarder kronet i første halvår 2008. Målt i dollar blev resultatet et underskud på 540 millioner.
Resultatet i de enkelte segmenter blev :
Containerskibsfart og relaterede aktiviteter: - 5.382 mio. kr. APM Terminals: 961 mio.kr. Tank, offshore og anden skibsfart 982 mio. kr. Olie- og gasaktiviteter: 2.824 mio.kr. Detailhandel: 832 mio. kr. Skibsværfter, industri, Danske Bank m.v.: - 178 mio.kr.
Mærsk skriver i regnskabet, at den globale økonomiske krise havde en meget betydelig negativ effekt på Gruppens aktiviteter i første halvår. Rater og mængder for containerskibsfarter lå henholdsvis 30 procent og 7 procent under samme periode 2008, og de gennemsnitlige rater for tankskibsaktiviteterne var betydeligt under første halvår 2008. Gruppens øvrige forretningsområder var ligeledes negativt påvirket af den globale økonomiske krise.
Resultatet i andet kvartal blev dog en smule bedre end udmeldt, idet resultatet var positivt med 33 millioner dollar før nedskrivninger på 200 millioner dollar.
Nettoomsætning i første halvår blev på 127,4 milliarder kroner mod 148,4 milliarder kroner i første halvår 2008, svarende til et fald på 14 procent. Den lavere omsætning skyldes primært lavere fragtrater og mængder i containerskibsfarterne samt de gennemsnitligt lavere oliepriser.
For andet halvår 2009 ventes et resultat på niveau med første halvår. Der er betydelig usikkerhed knyttet til forventningerne for resten af 2009, ikke mindst som følge af udviklingen i verdensøkonomien. Særlig usikkerhed knytter sig til udviklingen i containerfragtraterne, de transporterede mængder, USD-kurs, oliepris og aktivers værdiansættelse.
Kilde: A. P. Møller - Mærsk