Maersk Drilling tjente 1,4 milliarder

Maersk Drilling kom ud af de første ni måneder med et overskud på 1,4 milliarder kroner mod et overskud på 1,37 milliarder kroner i samme periode i 2011. Omsætningen steg fra 7,3 milliarder kroner i perioden i 2011 til nu 8,1 milliarder kroner.

Maersk Drilling forventer et resultat for 2012 der er lavere end i 2011, hvor det lå på 2,8 milliarder kroner, primært på grund af forsinket opstart på nye kontrakter.

Maersk Drilling leverede i årets tre første kvartaler et overskud på 1,4 milliarder kroner. Omfattende vedligeholdelse og opgradering af to rigge blev delvist opvejet af tilbageførsel af nedskriv¬ninger på 174millioner kroner.

Maersk Drillings resultat for tredje kvartal blev negativt påvirket af forsinket opstart som følge af vedligeholdel¬sesophold for to enheder på værft.

Maersk Drilling ejer 12 jack-up rigge, fire semi-submersible rigge og ti borepramme. Maersk Drilling har et nybygnings-program på syv rigge, bestående af tre ultra harsh jack-up rigge, til levering i 2014-2015 og fire ultra dybvands boreskibe, der leveres i 2013 og 2014.

Der er allerede indgået kontrakter om fire af enhederne, der giver en kontraktbeholdning på i alt 14 rig-år med en forventet omsætning på ca. 12,7 milliarder kroner.

Maersk Drilling har option på en nybygning af en ultra harsh jack-up rig og to ultra dybvands boreskibe.

Maersk Drilling har en kontraktdækning på 100 procent for resten af 2012, 97 procent for 2013 og 64 procent for 2014. Dette giver en høj grad af indtjeningsgennemsigtighed og en lavere eksponering over for markedsudsving.

Ved afslutningen af tredje kvartal 2012 udgjorde Maersk Drillings samlede omsætning på kontraktbeholdningen 33,6 milliarder kroner.

Maersk Drillings operationelle oppetid var i gennemsnit 94 procent i tredje kvartal. For de flydende rigge var den operationelle oppetid i gennemsnit 88 procent, og den operationelle oppetid for jack-up rigge var i gennemsnit 97procent. Den operationelle oppetid var negativt påvirket af startproblemer for en semi-submersible rig i juli 2012.

Kilde: A.P. Møller-Mærsk

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

01.09.2026Maritimedanmark.dk

Verdens næststørste kranskib under Storebæltsbroen

25.08.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler mere end fordobler omsætning og driftsresultat

Annonce

03.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk får ny Chief People Officer

02.09.2026Maritimedanmark.dk

Øjenvidne: Kaptajn og besætning de første til at forlade skibet

20.08.2026Maritimedanmark.dk

Debatindlæg: Klog grøn omstilling søges

14.08.2026Maritimedanmark.dk

Semco Maritime sælger to jack-up´s og indgår partnerskab med køberen

12.08.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler køber tysk offshorevirksomhed for mia-beløb

11.08.2026Maritimedanmark.dk

Trump forlænger omstridt undtagelse fra Jones Act

08.08.2026Maritimedanmark.dk

Maersk sælger Maersk Training

04.08.2026Maritimedanmark.dk

Vattenfall skal opføre danske havvindmølleparker

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Free Fall Add-On (afholdes løbende)

The purpose of the course is to give the delegate knowledge to procedures related to launch, navigation and recovery of a freefall lifeboat as described in STCW code Section B-I/14 1.1 and 14 1.2 The Course is a Add-On to Certificate in Survival craft and rescue boats A-VI/2-1

Dato

01.10.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark