Maersk Drilling ordrer ny jack-up rig

Maersk Drilling har bestilt en ny ultra harsh jack- up rig , XL Enhanced 4, som skal bygges på Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering ( DSME ) skibsværftet i Sydkorea. Riggen er planlagt til levering i midten af 2016. Riggen er på forhånd sikret arbejde i fem år på kontrakt for BP Norge.

"Vi er meget tilfredse med tildelingen af kontrakten fra BP Norge, der øger de stærke globale relationer, vi har med BP. Med den seneste kontrakt, vi har nu fire rigge på kontrakt indgået med BP, to i Norge, én i Egypten og et i Aserbajdsjan i Det Kaspiske Hav. Desuden er dette vores første rig-ordre med DSME, der er et topkvalitets værft med solid erfaring i bygning af offshore rigge og vi ser frem til at tage levering af riggen i 2016", siger Claus V. Hemmingsen, CEO for Maersk Drilling og medlem af direktionen i AP Møller - Mærsk Gruppen.

De samlede projektomkostninger for riggen er 650 millioner dollar, herunder en turnkey kontrakt med værftet, projektledelse og kapitaliserede renter. Kontrakten med DSME omfatter option på levering af op til to ekstra enheder til en aftalt pris med levering i 2016/2017.

Ordren på riggen ordre er bakket op af en 5 - årig kontrakt med BP Norge på Valhall felett i den norske del af Nordsøen. Den anslåede værdi af kontrakten med BP Norge er på 812 millioner dollar, herunder bugsering fra Sydkorea til Norge, men eksklusive omkostninger optrapning. BP Norge har mulighed for at forlænge kontrakten op til en samlet varighed på 10 år. Riggen vil havemulighed for at få elforsyning fra kysten via Valhall komplekset, det har betydelige miljømæssige fordele.

Ordren er i tråd med Maersk Drilling strategi om udvikling af virksomheden i ultra harsh markedet og vil bidrage til virkeliggørelsen af Maersk Drillings finansielle målsætning om at levere et overskud (NOPAT) på en milliard dollar i 2018.

"Norge er et strategisk fokusområde for Maersk Drilling , og den seneste kontrakt fastslår yderligere vores markedsledende position på det norske jack- up marked. Mulighederne fortsætter med at dukke op i det norske marked, og vi vil fortsætte med at evaluere mulighederne for yderligere vækst på dette marked", siger Claus V. Hemmingsen.

Den nye rig er af samme klasse som de tre ultra harsh jack- up rigge, XL Enhanced 1-3, bestilt i februar 2011 og maj 2012, der i øjeblikket er under bygning hos Keppel FELS i Singapore. De fire XL Enhanced ultra harsh jack-up rigge er baseret på design af Mærsk Innovator og Mærsk Inspirator, verdens største og mest avancerede jack- up borerigge .

De fire rigge vil blive leveret fra værfterne i 2014-2016 og er alle sikret langtidskontrakter. De fire rigge er designet til at operere i det barske miljø, der findes i Nordsøen og overholder alle regler og forskrifter i den strengt regulerede norske sektor.

Kilde: Maersk Drilling

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

05.09.2025Maritimedanmark.dk

Ørsted nedjusterer sine forventninger

02.09.2025Maritimedanmark.dk

Norske Equinor investerer i Ørsted

02.09.2025Maritimedanmark.dk

Cadeler åbner nyt kontor i Taiwan

30.08.2025Maritimedanmark.dk

Dronepartnerskab vil skabe automatiserede havvindmølleparker

26.08.2025Maritimedanmark.dk

Cadeler overskud på 168 millioner euro

25.08.2025Maritimedanmark.dk

Northern Lights lagrer første CO₂

25.08.2025Maritimedanmark.dk

Nyt stort norsk olie- og gasfund

13.08.2025Maritimedanmark.dk

Ørsted dropper CO2-fangst som forretningsområde

Jobmarked

Se alle

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

16.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

22.09.2025

Søfartsstyrelsen

Skibsinspektører til Søfartsstyrelsen

Har du lyst til at arbejde i tæt samarbejde med det maritime erhverv? Vil du være med til at sørge for, at syn af skibe handler om sikkerhed og god service? Vil du være med til at skabe vækst? Så er du måske en af Søfartsstyrelsens nye skibsinspektører.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

27.09.2025

Northern Survey ApS

Crew Manager Northern Survey

We are pleased to offer the possibility to become our new colleague in our management team!

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Slagelse kommune

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen - genopslag

Slagelse Kommune søger fast skipper/styrmandsafløser til Agersø- Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Nautical officers, Deck and Engine officers

We are looking for Nautical officers, Deck and Engine officers, to join our vessel trading in EU trade and Greenland coastal trade, as soon as possible.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle