Maersk Drilling fik overskud på 2,1 mia.kr.

Maersk Drilling fik i 2012 et overskud på 2,1milliarder kroner, mod et overskud på 2,6 milliarder kroner i 2011. Omsætningen steg i 2012 til 10,9 milliarder kroner fra 10,1 milliarder i 2011. Det samlede resultat for 2012 var dog negativt påvirket af opstartsproblemer på to borerigge.

Overskuddet for 2012 var på 2,1 milliarder kroner. Det var negativt påvirket af mere end 723 millioner som følge af forsinket start på nye kontrakter for to rigge på grund af opstartsproblemer, men positivt påvirket af tilbageførsel af nedskrivninger på 139 millioner kroner.

Med en høj kontraktsdækning og en ordrebog på syv rigge til levering i 2013-2015 er Maersk Drilling godt på vej til at opfylde sin strategiske målsætning om at levere et overskud på 1,0 milliard dollars senest i 2018.

Olieprisen var i 2012 fortsat gunstig for olieselskabernes fortsatte forøgelse af investeringerne i efterforskning og udvikling.

Det norske marked for jack-up rigge var fortsat solidt med fuld kapacitetsudnyttelse hele året. Markedet forventes at være stærkt i de kommende år, og der er for nuværende ikke ledige jack-up rigge før i andet kvartal 2014. Olie- og gasselskaberne viser derfor allerede nu interesse for at købe rigkapacitet ud over 2014.

Markedet for internationale premium jack-up rigge (uden for Norge) har en betydeligt højere kapacitetsudnyttelse og højere dagsrater end for ældre jack-up rigge, hvilket skyldes bedre sikkerhed og effektivitet for operatørerne.

Markedet for rigge til ultradybt var kendetegnet ved fuld kapacitetsudnyttelse i 2012, og rateniveauet var det samme som før krisen på omkring 3,5 million kroner pr. dag med enkelte forskelle fra region til region og land til land, der skyldes forskelle i driftsomkostningsniveau og skatter.

På trods af ordrebogen for nybygninger forventes markedet for rigge til ultradybt vand fortsat at være stærkt, og antallet af rigge, der er tilgængelige i 2013, er begrænset. Operatører sikrer sig derfor allerede nu rigkapacitet til ultradybt vand til start i 2014.

Den stigende efterspørgsel kommer primært fra hovedvækstområderne Vestafrika og Den Mexicanske Golf i USA, hvorimod der er usikkerhed om efterspørgslen i Brasilien. Nylige fund i andre nye dybtvandsområder, som eksempelvis Østafrika, vil også bidrage til den fremtidige vækst.

Med undtagelse af en enkelt jack-up rig var alle MaerskDrillings 16 jack-up rigge og flydende rigge, de ti borepramme i Venezuela og den af Maersk Drilling drevne semi-submersible-rig (ejet af tredjepart) på kontrakt i hele 2012.

Maersk Drillings operationelle oppetid

var i gennemsnit 92,1% i 2012 (95,6%). For de flydende rigge var den operationelle oppetid i gennemsnit 85,1% (92,4%), og for jack-up rigge var den i gennemsnit 95,3% (97,0%). Den operationelle oppetid var negativt påvirket af opstartsvanskeligheder for en jack-up rig og en flydende rig.

Der var seks ophold på værft for planlagt eftersyn og opgradering i 2012. Værftopholdene blev afsluttet til tiden og uden budgetoverskridelser.

Ved udgangen af 2012 var Maersk Drillings kontraktsdækning 98% for 2013, 76% for 2014, 51% for 2015 og41% for 2016. Den samlede omsætning på den fremtidige kontraktsdækning for Maersk Drilling var ved udgangen af 2012 cirka 40 milliarder kroner mod 28 milliarder i 2011.

Maersk Drilling ejer og driver i dag seks ultra harsh jackup rigge i Norge, tre ultra dybtvands semi-submersible rigge i Den Mexicanske Golf i USA, Angola og Egypten, og seks internationale premium jack-up rigge i Sydøstasien, Vestafrika og Nordsøen.

Endvidere ejer og driver Maersk Drilling en midwater semi-submersible rig i Det KaspiskeHav og opererer en semi-submersible rig på vegne af dens kinesiske ejere.

Maersk Drilling ejer og driver ti borepramme i Venezuela, som i 2012 genererede en omsætning på 1,1 milliard kroner mod cirka 1 milliard i 2011.

Maersk Drilling deltager i 50/50% joint venturet Egyptian Drilling Company, som ejer og driver 64 landrigge og fire jack-up rigge. Joint venturet genererede i 2012 en samlet omsætning på 2,50milliarder kroner, lidt mindre end i 2011.

Maersk Drilling har i dag syv rigge under konstruktion. Ordrebogen omfatter tre ultra harsh jack-up rigge, hvoraf de første to leveres i 2014 og den tredje i 2015. Derudover indeholder ordrebogen fire ultra

dybtvands boreskibe, hvoraf det ene skal leveres i slutningen af 2013 og de øvrige i 2014.

Der er allerede indgået kontrakt på fem ud af de syv nybyggede rigge, der giver en kontraktbeholdning på i alt 17 rigår med en forventet omsætning på 16,8 milliarder kroner.

Flåden bestod i 2012 af: 12 Jack-up rigge, 4 semi-submersible rigge og 10 borepramme i alt 26 enheder. Præcis samme antal som i 2011. Nybygningsprogrammet omfatter syv enheder, tre jack-

up rigge og fire boreskibe.

Fokusområderne for vækst er Norge, hvor Maersk Drilling skal løfte den markedsledende position på markedet for ultra harsh jack-up rigge, og dybtvandsområderne i Den Mexicanske Golf i USA og Vestafrika, hvor Maersk Drillings mål er at opbygge en stærk position.

Med fuld kontraktsdækning for 2013 har Maersk Drilling en høj grad af gennemsigtighed på indtjeningen. De væsentligste risici knytter sig til driftsresultaterne, prisinflation og levering af nybygninger, samt overholdelse af tidsfrister og budget for værftsophold for eksisterende rigge.

Som følge af den betydelige vækst og de mange nye rigge, der tages i drift i 2013-2015, forventer Maersk Drilling yderligere omkostninger i forbindelse med uddannelse og opstart, som vil påvirke resultaterne i 2013, 2014 og 2015 negativt.

Kilde: A.P. Møller Mærsk

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

11.09.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler opjusterer efter milliardopkøb

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Green Power Denmark advarer mod hul i dansk havvindudbygning

Annonce

12.09.2026Maritimedanmark.dk

Tankerater sætter rekord efter angreb ved Hormuz

11.09.2026Maritimedanmark.dk

DFDS fastholder fragtmængderne i august

22.08.2026Maritimedanmark.dk

Ørsted udvikler nyt projekt i Taiwan

21.08.2026Maritimedanmark.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild i Nordsøen

20.08.2026Maritimedanmark.dk

Debatindlæg: Klog grøn omstilling søges

14.08.2026Maritimedanmark.dk

Semco Maritime sælger to jack-up´s og indgår partnerskab med køberen

12.08.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler køber tysk offshorevirksomhed for mia-beløb

11.08.2026Maritimedanmark.dk

Trump forlænger omstridt undtagelse fra Jones Act

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Disciplinary and Grievance (E-learning course - afholdes løbende)

This course will help you understand the typical process followed within the workplace when it comes to disciplinary and grievance. It will also provide you with some good practice that you, as a manager, can adopt in order to mitigate the need to invoke either of these procedures.

Dato

01.10.2026

Sted

Digital course