Maersk-chef: Vi har et godt stykke vej igen

All The Way - sådan lyder et Maersk slogan. Danmarks største selskab er godt på vej med sin strategi om at blive en verdensledende integreret transport og logistik virksomhed, der vil servicere sine kunder hele vejen fra producenten til slutkunden. Men der er fortsat langt igen, siger Ditlev Blicher, der er medlem af topledelsen og har ansvaret for aktiviteterne i Asian Pacific.

Ditlev Blicher, Chef for Maersk i Asian-Pacific og medlem af topledelsen.. Foto: Maersk

Maersk har for nylig indrettet sig i nye lokaler i Singapore. På en af glasvæggene fortælles historien om A.P. Møller - Maersk´ aktiviter i den lille østat. 

Maersk plottede første gang Singapore ind som en destination i 1929. Siden er aktiviteterne blevet udvidet år for år, hvilket har gjort Maersk til en af de absolut største spillere indenfor shipping i Singapore.

Maersk-strategien om at blive en verdensledende integreret transport og logistik virksomhed har blot øget tilstedeværelsen i Singapore med købet i 2021 af Asiens førende logistikvirksomhed, LF Logistics, der i april blev rebrandet til Maersk.

Mens Maersk bestyrelsen og top-management har holdt snuden i sporet med hensyn til at eksekvere på strategien fra 2016, har omverdenen måske ikke altid helt forstået rejsen. Flere aktieanalytikere har i hvertfaldt ofte stillet kritiske spørgsmål til strategien.

Købet af LF Logistics var et væsentligt skridt på vejen for Maersk, der vil gøre op med den måde, de globale forsyningskæder har fungeret på, fortæller Ditlev Blicher til Maritime Danmark.

“Vi har set, hvordan forsyningskæderne begynder at fejle - ikke mindst i forbindelse med Covid. Der har manglet løsninger til at håndtere den stigende volatilitet på området, hvad enten volatiliteten er drevet af teknologisk udvikling eller geopolitiske forandringer.

Vi har set, at hvert led i forsyningskæderne er blevet optimeret i forhold til omkostninger, men ikke i forhold til værdi.

Vi tror, at dette miljø med øget volatilitet er kommet for at blive - og formentlig vil accelerere yderligere. Derfor mener vi ikke, at den måde forsyningskæderne drives på i dag er egnet til formålet. Ikke mindst omkring løftet om digitalisering. 

I en normal forsyningskæde er der i dag typisk tusindvis af forskellige spillere, der bidrager. Og de er ikke rigtig forbundne på nogen meningsfuld måde. Og spillerne er så at sige ikke enige om et fælles sprog eller en bestemt platform. Og det hæmmer muligheden for virkelig at gennemføre løftet om digitalisering.

“Vi mener, vi kan løse det ved at integrere de fysiske flow af forsyningskæden med det digitale flow. Ved at integrere og forenkle vores produkter til vores kunder kan vi bidrage til at gøre det mere enkelt for dem at nå slutkunderne,” forklarer Ditlev Blicher og fortsætter:

Kilde Maersk.. Foto: Maersk

Det bedste eksempel jeg kan give på, hvad det er, vi arbejder hen i mod, er en integrator som f.eks FedEx.

“Du går til FedEx med et dokument, der skal sendes fra Singapore til Buenos Aires. Du kan vælge mellem forskellige produkter og snupper en 3-dages levering. Du afleverer dokumentet, og så ved ud, at i langt langt de fleste tilfælde bliver dokumentet leveret inden for tre dage. 

Men du aner ikke hvilken rute, dokumentet kommer ud på. Om det kommer forbi Memphis eller Liege. Måske er der en snestorm et eller andet sted på ruten. Alt kan ske. Men det netværk tilpasser sig for alligevel at levere det produkt, du købte.

Som kunde ved du, hvad du har købt og du kan stole på, at dokumentet bliver leveret, og der er ingen overraskelser på omkostningssiden.”

“Det er sådan en integrator vi er i gang med at bygge - men for alle typer af produkter, der kan puttes i en container”.

Opgaven er selvsagt enorm. 

Så hvor langt er Maersk på rejsen?

“Det er et rigtig godt spørgsmål, som det er svært at sætte et tal på. Men jeg vil gætte på, at vi er 40 pct. af vejen. Vi er stadig i en opbygningsfase, men fra vi startede - hvor det hele blot var en idé - har vi i de sidste to år virkelig accelereret udviklingen.

Vi oplever at kunder kommer til os og siger, at den gamle måde, forsyningskæderne virker på, ikke duer mere. De skal gentænkes. Mange forretninger, der ikke rigtig var kommet i gang med e-handel, er gået ned under covid, fordi forsyningskæderne faldt fra hinanden og varerne udeblev.

Jeg tror, at vi i løbet af de næste par år vil blive en betydelig differentiator i markedet, selv om vi fortsat vil have et stykke vej at gå,” siger Ditlev Blicher.

Men målet ligger fast. Maersk vil fortsat “All The Way”.

Læs også Tema-historien om World Gateway - den store lagerfacilitet i Singapore, som Maersk blev ejer af ved købet af LF Logistics - der bl.a. er midtpunkt for distribution vin og spiritus fra førende huse til lande i Asien.

Maritimedanmark.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Dansk shipping i Singapore

Singapore er det vigtigste shippingcenter i verden. Vil man gøre sig gældende i shipping, er det vigtigt at være til stede i Singapore. Derfor er rigtig mange maritime danske virksomheder repræsenteret i Singapore, via egne kontorer eller dattervirksomheder. Maritime Danmark har besøgt Singapore, og sætter i dette TEMA spot på et par af de danske virksomheder, og giver samtidig et overblik over den samlede danske tilstedeværelse.

Relateret indhold

23.04.2025West-Marine A/S

Sponseret

Levering af maksimal komfort

14.04.2025Maritimedanmark.dk

Martec Skagen får ny førstemand

10.04.2025Maritimedanmark.dk

Havbundsundersøgelserne er gået i gang i Lillebælt

09.04.2025Maritimedanmark.dk

DSV køb af DB Schenker er godkendt af EU

07.04.2025Maritimedanmark.dk

Fransk gigant satser stort på kunstig intelligens

04.04.2025Maritimedanmark.dk

Monjasa flytter bunkerskib til Den Mexicanske Golf

26.03.2025Maritimedanmark.dk

Blue Water-koncernes resultat i voldsomt fald

14.03.2025Maritimedanmark.dk

Dan-Bunkering ansætter tørlast- og brændstofleverandør chef

Jobmarked

Se alle

Hanstholm Havn

Havneassistent til Hanstholm Havn

Da én af vores dygtige medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer, er der nu en unik mulighed for at blive en del af et godt team i den maritime afdeling.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

15.05.2025

Teknika

Vil du være med til at uddanne fremtidens ledere på Teknika – Copenhagen College og Technology and Marine Engineering?

Teknika søger en adjunkt eller lektor til undervisning i ledelse. Vær med til at forme fremtidens maskinmestre, der er klædt på til at lede vejen inden for grøn omstilling, bæredygtighed og energioptimering. Vær med til at gøre en forskel – i dag og for fremtiden!

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

18.05.2025

Teknika

Vil du være med til at uddanne fremtidens grønne og blå maskinmestre på Teknika – Copenhagen College og Technology and Marine Engineering?

Teknika søger lige nu en adjunkt eller lektor til undervisning i termiske maskiner og anlæg. Vær med til at forme fremtidens maskinmestre, så de er klædt på til at lede vejen inden for grøn omstilling, bæredygtighed og energioptimering. Vær med til at gøre en forskel – i dag og for fremtiden!

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

01.06.2025

PURETEQ A/S

Spare Parts Coordinator til PureteQ’s maritime serviceenhed

Vi søger en erfaren og teknisk velfunderet Spare Parts Coordinator til vores After Sales team. Du kommer til at spille en central rolle i at sikre, at vores kunder får de nødvendige og korrekte spare parts leveret – til rette tid, rette sted og som aftalt.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skagen Havn

Skagen Havn søger en havneassistent

En af vores dygtige havneassistenter gennem mange år har valgt at gå på pension, og derfor søger vi en medarbejder til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

04.05.2025

NH Towage A/S

Teknisk montør til NH Towage

Vær med på rejsen som Teknisk montør hos NH Towage A/S Tekniker og problemløser med passion for at arbejde praktisk.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

14.05.2025

LIMFJORDSMUSEET LØGSTØR

Limfjordsmuseet søger maritim museumskoordinator

Limfjordsmuseet søger en maritim museumskoordinator & formidler, der brænder for at formidle Limfjordens historie og nordisk søfartskultur! Hvis du har erfaring med sejlads og både, elsker at arbejde med frivillige fællesskaber, og har hænderne skruet rigtigt på, så har vi den perfekte stilling for dig. Kom og vær med til at gøre maritime historier levende – både på vandet og i mødet med vores publikum. Er du klar til at tage ansvaret for Jagten Kirstine og være en del af vores dedikerede team? Læs mere og bliv en nøgleperson i museets maritime fremtid!

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

14.05.2025

MAERSK TRAINING

Crane Instructor in Svendborg

Maersk Training, a global leading learning provider to the maritime, oil & gas and wind industry, is expanding our offerings and growing our business within the maritime and energy industry. Thus we are looking for an ambitious, dynamic and experienced Crane Driver to join our team in Svendborg as Crane Instructor. We are looking for a person with frontline operational experience on vessels or offshore and the potential, ability and skills to pass on experience, knowledge and competence.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

EMRI A/S

General Manager Innovation / CTO

Are you a visionary technology leader with a passion for maritime innovation? Do you have the expertise to drive both software and hardware development in a fast-paced and ambitious environment?

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

SEA HEALTH & WELFARE

Arbejdsmiljøkonsulent – vil du sikre det gode arbejdsmiljø i den danske handelsflåde?

Den maritime branche er i udvikling, og her skal det gode arbejdsmiljø følge med. Derfor har vi skabt en helt ny rolle, hvor du er med til at kortlægge og sætte fokus på den psykiske trivsel ude på de forskellige danske handelsskibe.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

04.05.2025

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (E-learning course)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.05.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Company Security Officer - STCW Standards (E-learning course)

The aim of this course is to provide the stipulated level of knowledge required for candidates training as a Company Security Officer (CSO) in accordance with the stated minimum requirements for the Issue of Certificates of Proficiency for Company Security Officers as specified in MSC/Crirc.1154. This course is developed in accordance with the International Maritime Organisation (IMO) Model Course 3.20.

Dato

01.05.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (Adaptive) (E-learning course)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.05.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Disciplinary and Grievance (E-learning course)

This course will help you understand the typical process followed within the workplace when it comes to disciplinary and grievance. It will also provide you with some good practice that you, as a manager, can adopt in order to mitigate the need to invoke either of these procedures.

Dato

01.05.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Display Screen Equipment (E-learning course)

This course contains information for the safe use of display screen equipment in the workplace and at home. It is suitable for everyone who uses this type of equipment and contains an assessment of the workstation. The assessment will give the user a full understanding of the potential hazards involved and how to assess whether or not they are at risk.

Dato

01.05.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Drug and Alcohol Awareness - OSHA Standards (E-learning course)

The aim of this course is to inform you about the hazards and consequences of drug and alcohol abuse. You will be able to identify different types of addictive substances and the importance of a drug and alcohol policy. You will also be able to describe the purpose of an Employee Assistance Program and how to respond to inappropriate usage.

Dato

01.05.2025

Sted

Digital course