Mærsk-center: Der skal meget mere til

Den maritime industri må tage øjeblikkelige og kollektive skridt i et hidtil uset omfang for at bringe dekarboniseringen industrien tættere på 1,5 grader målet i Paris-aftalen. Det fastslår Mærsk Mc-Kinney Møller Center for Zero Carbon Shipping i en ny rapport “ Maritime Decarbonization Strategy”.

Bo Cerup-Simonsen, CEO for Mærsk Mc-Kinney Møller Center for Zero Carbon Shipping..

Den globale skibsfart skal i 2030 have skåret halvdelen af sit forbrug af forssile brændstoffer væk, hvis industrien skal sig Paris-målet om at begrænse temperaturstigningen til 1,5 pct. I dag bruger international og indenlandsk skibsfart, hvad der svarer til 300 mio. tons fossile brændstoffer.

Rapporten påpeger, at nylige tiltag på tværs af den maritime industri viser, at sektoren allerede har den vigtige komponent i dekarboniseringsstrategien - nemlig en villighed til at agere.

Men, hedder det videre, de nuværende tiltag er ikke nok og industrien må tage endnu mere drastiske tiltag for at tøjle de voksende udledninger.

“Det vil kræve overvindelse af tekniske, kommercielle og regulatoriske barrierer samt nye niveauer af samarbejde. Det er en kæmpe og kompleks udfordring, men det er ikke umuligt, hvis det maritime øko-system samles og handler,” hedder det i rapporten.

“Vi kender udfordringerne, forhindringerne, usikkerhederne og frygten. For nogle synes de at være store, måske endda overvældende, men den eneste vej frem er at møde udfordringerne direkte,” siger Bo Cerup Simonsen, CEO for Mærsk Mc-Kinney Møller Center for Zero Carbon Shipping.

Han mener, det er muligt og peger på det hurtigt voksende engagement og reelle klimaindsats fra regeringer, virksomheder og enkeltpersoner over hele kloden og nævner bl.a. EU´s inkludering af skibsfarten under ETS- og brændstofstandarder og rederiers, afskiberes og energiselskabers demonstration af klimalederskab.

“På trods af de progressive initiativer, skal der dog meget mere til,” fastslår han.

“Når vi sammenligner omfanget af indsatser og planlagte tiltag på tværs af sektoren op mod den nødvendige tidslinje for transformationen, er det tydeligt, at vi stadig ikke gør nok for at holde os på det anbefalede spor,” siger Bo Cerup Simonsen og opfordrer til, at flere lande og virksomheder vil formulere en dekarboniseringsstrategi og lægge planer for at nå dem.

“Den maritime dekarboniseringsstrategi er vores årlige situationsvurdering med et katalog over muligheder for at handle. Vi håber, det vil inspirere og støtte shippping-samfundet til at drive denne omstilling hurtigere fremad,” siger direktøren.

Du kan downloade hele rapporten HER.

Kilde: Mærsk Mc-Kinney Møller Center for Zero Carbon Shipping.

Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

16.09.2026Maritimedanmark.dk

Manøvrefejl sender genvejsfærge på grund

15.09.2026Maritimedanmark.dk

Tankmarked slår alle historiske rekorder

Annonce

16.09.2026Maritimedanmark.dk

Knud E. Hansen designer vindassisteret ro-ro

16.09.2026Maritimedanmark.dk

Regeringen fremsætter lovforslag om baggrundstjek

14.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk sender fire ruter tilbage gennem Suez

14.09.2026Maritimedanmark.dk

Nye angreb øger presset på skibsfarten i Mellemøsten

14.09.2026Maritimedanmark.dk

Op mod 140 savnet efter færgeforlis i Indonesien

13.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk kan stå foran markant flådeudvidelse

12.09.2026Maritimedanmark.dk

Tankerater sætter rekord efter angreb ved Hormuz

11.09.2026Maritimedanmark.dk

Hormuz-trafik nede på syv skibe

Jobmarked

Se alle

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skoleskibet Danmark

Overstyrmand og 1. styrmand til Skoleskibet DANMARK

MARTEC og Skoleskibet DANMARK søger overstyrmand samt 1. styrmand til faste stillinger på 1:1 ordning.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.09.2026

Svitzer

Chief Officer

The position is a full-time employment, and you will be working in a 1:1 roster (four weeks on: four weeks off), as one of 3-5 crew members. Our vessels operate all over Denmark but with occasional trips to Sweden or where assistance is needed.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle