Maersk Broker tager fuld kontrol over Lanic

Maersk Broker har nu købt alle aktier i det danske skibsmæglerfirma Lanic, som det familieejede Maersk Broker i godt et år har været hovedaktionær i. Købet er et led i ambitionen om at udvide forretningsomfanget, skriver TradeWinds.

“Denne seneste udvikling vil gøre det muligt for alle vores mæglere at udstyre vores kunder med endnu flere tilgængelige informationer, en bedre markedsdækning og muligheder via Maersk Broker Bulk Charterings globale organisation og netværk,” hedder det i en udtalelse fra Maersk Broker.

Maersk Broker har været på ekspansionskurs i de seneste

par år, specielt på tørlastmarked, hvor selskabet i december 2015 indgik et strategisk partnerskab med Wonsild.

Tidligere i denne måned rekruterede Maersk Broker fem nye mæglere for at udvide sin panamax og capesize tørlast forretning i Singapore og København.

Kilde: TradeWinds.

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

04.09.2025Maritimedanmark.dk

Maritime masterclasses i Asia House

01.09.2025Maritimedanmark.dk

Martec kursister indtager brandskole

29.08.2025Maritimedanmark.dk

Blue Water udvider på Esbjerg Havn

18.08.2025Maritimedanmark.dk

Dansk maritim datavirksomhed opkøbt af Xenata

18.08.2025Maritimedanmark.dk

DSV´s kommunikationschef stopper efter otte måneder

16.08.2025Maritimedanmark.dk

Stratosfæriske balloner kan styrke arktisk overvågning

15.08.2025Maritimedanmark.dk

Færøerne overtager ansvaret for søretsområdet

15.08.2025Maritimedanmark.dk

Skagen-firma rykker hurtigt frem

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle