Luksusyacht tilbage til Assens Værft

15 år efter at det blev bygget på Assens Værft, vender luksusyachten Turmoil nu tilbage til værftet for at gennemgå en række reparationer. Yachten, der i sin tid blev bygget til en amerikansk milliardær, hedder i dag Albula og er vurderet til mere end 300 millioner kroner.

Screenshot: Video / Assens Værft.

Det var et imponerende syn, da luksusyachten Albula fredag anløb Assens, hvor det de næste seks uger skal gennemgå en række reparationer på Assens Værft.

Yachten blev bygget af værftet i 2005-2006 for Royal Denship, der havde fået ordren på det isforstærkede luksusskib af den amerikansk milliardær Gary Gomer. Ejeren blev dog alvorligt syg inden skibet nåede at blive helt færdig, og yachten forlod værftet i utide. Gary Gomer nåede kun at tilbringe 10 dage på skibet inden han døde.

Siden har skibet skiftet navn og ejer, og hedder nu Albula og er ejet af et britisk selskab. Det har allerede tilbragt et halvt år på værft i Barcelona. Men her lykkedes det ikke at reparerer skibets HVAC system. Det vil nu ske i Assens, hvor der samtidig gennemføres en række mindre reparationer.

Se video fra skibets ankomst til Assens herunder. Videoen er produceret af Assens værft.

Kilde: Lokalavisen Assens

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

01.07.2026Maritimedanmark.dk

Nyt maritimt innovationscenter rykker tættere på

25.06.2026Maritimedanmark.dk

Desmi overskud på 114,4 millioner kroner

Annonce

30.06.2026Maritimedanmark.dk

USTC overskud på 901 mio. kr.

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mikael Skov stopper i Hafnia

21.06.2026Maritimedanmark.dk

Norge øger støtten til brintdrevne bulkere

19.06.2026Maritimedanmark.dk

Strid om fremtidens regler for skibsophugning

18.06.2026ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Turning waste heat into business value in Frederikshavn

16.06.2026Maritimedanmark.dk

Everllence får første ordre på ny generation

10.06.2026Maritimedanmark.dk

Dansk opbakning til EU-strategier

07.06.2026Maritimedanmark.dk

HD Hyundai vil bringe atomkraft til biltransportskibe

Jobmarked

Se alle

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Styrmand af 4. grad snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle