Lokale somaliske ledere besøger fregat

For første gang har et dansk krigsskib aktivt engageret sig med den somaliske civilbefolkning. Det skete, da fregatten Iver Huitfeldt var vært for et møde med lokale ledere fra byen Caluula på Afrikas Horn

Delegationen fra Caluula bestod af borgmesteren, landsbyældste og lokale fiskere, der kom for at drøfte den generelle situation på land og status på antipirateriindsatsen. NATO-skibe har løbende været i dialog med de lokale i byen, der tidligere har været et aktivt pirateri-hotspot,. Derfor var der grobund for en god videre diskussion.

Mødet om bord på IVER blev indledt af chef, kommandørkaptajn Kristian Haumann, der takkede delegationen for deres villighed til at samarbejde. Han understregede vigtigheden af gensidig tillid mellem NATO-styrken og lokale somaliere:

”Vi er her for at bekæmpe pirateri. Vi opererer på havet, men kilden til pirateri skal findes på land - og dér har vi ikke adgang. Derfor - for at opnå bedre sikkerhed både til lands og til vands - har vi brug for de lokales hjælp. Jo mere de kan støtte og hjælpe os, jo nemmere kan vi komme af med piraterne. Et frugtbart samarbejde mellem Caluula og NATO vil skabe et sikrere lokalsamfund, og fiskerne vil igen kunne udføre deres hverv i sikkerhed, så fiskeindustrien kan blomstre”, siger Kristian Haumann

Caluulas borgmester takkede for indsatsen, men delte samtidig sin bekymring for byens fremtid. Grundet sin isolerede beliggenhed har Caluula dårlig adgang til vand og medicinsk hjælp, og det bekræftede, at problemerne i Somalia kun kan løses ved en omfattende international indsats.

Samtidig berettede fiskerne om problemer med ulovligt fiskeri i de somaliske farvande. Disse udfordringer ligger umiddelbart uden for rammerne af den nuværende NATO-operation, men de bliver stadig taget meget alvorligt. Kristian Haumann siger om dette:

”Jeg vil tage det med videre, og vi vil gøre alt, hvad vi kan for at finde en måde at hjælpe de lokale, der hjælper os med at bekæmpe piraterne. Mødet i dag har lært os, at selv den mindste støtte kan gøre en stor forskel. Og den forskel vil vi gerne gøre”, siger kommandørkaptajnen. . Udover den faglige diskussion blev der også brug for et besøg på skibets hospital. En af de landsbyældste havde medbragt sin 2-årige søn, der havde brug for medicinsk assistance. Selvom et lille barn er en usædvanlig gæst på et krigsskib, tog hele besætningen kærligt hånd om ham. Og trods de uvante omgivelser fandt drengen sig hurtigt tilpas om bord.

Efter dette succesfulde første møde med lokale ledere, planlægger Iver Huitfeldt at gennemføre lignende arrangementer, når muligheden byder sig. Jo bredere NATOs budskaber når ud, jo sværere bliver det for piraterne at operere.

Kilde: SOK

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

07.02.2026Maritimedanmark.dk

Canadisk kystvagt sender skib til Grønland

04.02.2026Maritimedanmark.dk

Vind og is generer færgedriften

31.01.2026Maritimedanmark.dk

MARTEC-studerende modtager Roblon Fondens Uddannelsespris

30.01.2026Maritimedanmark.dk

Danmarks sidste isbryder er solgt

24.01.2026Maritimedanmark.dk

Yachværft anlægger erstatningssag mod efterladt

23.01.2026Maritimedanmark.dk

Tankskib redder kæntret roer i Atlanterhavet

20.01.2026Maritimedanmark.dk

Femern Bælt-forbindelsen mindst 2 år forsinket

20.01.2026Maritimedanmark.dk

Dansk og fransk krigsskib træner i Nordatlanten

Jobmarked

Se alle

Oljola Terminals

Terminal Operator

Do you enjoy working in a close team where quality, safety, and flexibility truly matter? Are you curious by nature, technically inclined, and motivated by variety rather than routine? Then this might be your next step.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

Skipper/prøvetager til Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljøs miljøskibe

Har du lyst til at arbejde med overvågning af miljøtilstanden i de danske farvande? Og er du frisk på at supplere dine maritime kompetencer med viden om prøvetagning og havmiljø? Har du lyst til at være en del af et engageret og fagligt stærkt team? Så har vi stillingen til dig som skipper/prøvetager.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

21.02.2026

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Ærøfærgerne

Ærøfærgerne søger skibsmaskinist af 1. grad til ruten Ærøskøbing / Svendborg.

Ved Ærøfærgerne hjælper vi hinanden på tværs af faggrænser og vores fælles prioritet er at give vores passagerer en tryg, sikker og behagelig overfart.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Horsens Kommune

Overfartsleder/Skibsfører til Endelavefærgen

Vil du være med til at sikre livsnerven til fantastiske Endelave? Kan du se dig selv som en del af en lille og sammentømret færgebesætning, der har tæt dialog med færgens brugere? Stillingen giver rige muligheder for at nyde Endelaves enestående natur og sprudlende foreningsliv.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

26.02.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Hand Safety (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide an awareness of how, and why, a wide variety of hand related injuries can occur in the workplace. You will also learn how to treat specific injuries, along with practical advice on how to prevent them from occurring in the first place by following OSHA guidelines.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Safety Investigation into Marine Casualties and Marine Incidents -STCW Standards (E-learning course)

The aim of this course is to provide marine investigators with the required knowledge on the philosophy, processes, and procedures to perform a marine casualty investigation in accordance with the Casualty Investigation Code.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Job Safety Analysis (JSA) (Adaptive) - Global (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to equip you with the essential knowledge and skills to conduct an effective Job Safety Analysis (JSA), and to promote a safer workplace.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
IMDG Code Awareness (Adaptive) - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

This STCW IMDG code awareness e-learning course is aimed at personnel involved in the transport of dangerous goods.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Hazard Awareness and Identification (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to equip you with the knowledge and skills to identify, assess, and address workplace hazards effectively. You will learn about various energy sources, control measures, contributing factors, and dynamic risk assessments to ensure a safer working environment for yourself and your colleagues.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Dropped Objects (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide you with the knowledge to identify, prevent, and manage dropped objects in the workplace, ensuring a safer environment for yourself and others. The course also supports safe work practices in line with OSHA's requirements for workplace safety.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course