Krydstogtskibe belaster beredskab i Grønland

Stadig flere krydstogtskibe søger mod Grønland, og antallet anløb ventes i år at nå op på 689. De mange anløb er en stigende udfordring for beredskabet, der siden maj har udført 5 medicinske evakueringer fra krydstogtskibe, mod en hele sidste år.

Krydstogtskib Grønland. Foto: Frank Petersen / Visit Greenland

”Vi vil ikke påstå, at fem medicinske evakueringer presser vores ressourcer. Det er en opgave, der fylder mere, og tendensen er da også bekymrende, hvis stigningen skulle fortsætte, men lige nu og her oplever vi ikke, at medarbejderne er pressede, eller at vores enheder ikke kan følge med”,  siger Poul Primdahl, brigadegeneral og næstkommanderende i Arktisk Kommando, til det grønlandske medie Sermitsiaq.

De 689 forventede anløb i år skal ses i forhold til, at der i resten af Danmark forventes anløb af 519 krydstogtskibe.

Ud over antallet af skibe stiger også antallet af passagerer per krydstogtskib. Flere af de krydstogtskibe der anløber Grønland i år, har mere end 2.000 passagerer om bord, enkelte mere end 3.000 passagerer.

Grønland indfører fra næste år en passagerafgift for krydstogtpassagerer.

-mauh
 

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

01.06.2026Maritimedanmark.dk

Ny CEO for Wrist Ship Supply

22.05.2026SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

Annonce

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Panamakanalen indfører restriktioner

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Houthier truer med nye angreb i Rødehavet

30.04.2026Maritimedanmark.dk

Monjasa går tilbage på top- og bundlinje

18.03.2026Maritimedanmark.dk

Redningsdroner testet i Grønland

11.03.2026Maritimedanmark.dk

Energiagentur opfordrer til historisk stor frigivelse af oliereserver

11.03.2026Maritimedanmark.dk

Cosco Shipping stopper operationer i havn ved Panamakanalen

10.03.2026Maritimedanmark.dk

USTC-topchef indtræder i Dansk Erhvervs bestyrelse

24.02.2026Maritimedanmark.dk

MARTEC moderniserer campus på Kragholmen

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle