Korpsånd kan give Mærsk problemer

Et af de vigtige elementer i Maersk Linies nye strategiplan - Streamline - er en sparerunde der skal skære unødvendig fedt i organisationen væk. Og den skal overstås hurtigt, ellers flygter medarbejderne, advarer professor i ledelse.

A.P. Møller-Mærsk har kastet sig over en vanskelig opgave med at skære 3000 ud af 25.000 stillinger væk i containerrederiet Maersk Line. Det er en proces, der skal overstås lynhurtigt, ellers vil det skabe uro, usikkerhed og tære på arbejdsglæden. Det skriver Fyens.dk

"Det er indlysende, at usikre og nervøse medarbejdere vil se sig om efter et andet job. Det er de rotter, der er bedst til at svømme, der forlader skuden først", siger Anders Drejer, professor i ledelse ved Handelshøjskolen, Århus Universitet.

A.P. Møller-Mærsk er gennemsyret af en særlig korpsånd, hvor medarbejderne er loyale og stolte af at være ansat i virksomheden. Men professoren ser den stærke korpsånd som et tveægget sværd i den nuværende situation.

"De kæmper mod deres egen korpsånd. Den er i denne situation Mærsks største ulempe, når de ansatte skal til at arbejde anderledes. Det er stort problem, hvis nogen er alt for selvtilfredse med den måde, tingene har fungeret på. Vi så det med Lego, hvor der også var en stærk kultur, og medarbejderne var sindssygt stolte af deres virksomhed. Her var det svært at få medarbejderne til at agere anderledes, end de altid havde gjort", siger Anders Drejer til Ritzau

Kilde: Fyens.dk

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Panamakanalen indfører restriktioner

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Rekordmange ordrer på nye supertankere

Annonce

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Houthier truer med nye angreb i Rødehavet

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Debatindlæg: Rederier er grønnere end deres rygte

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Debatindlæg: Rederier er grønnere end deres rygte

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Ny europæisk flådestyrke under opbygning

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Laura Mærsk bunkrer ethanol i Rotterdam

06.06.2026Maritimedanmark.dk

Grønnere shipping kræver motiverende regulering

05.06.2026Maritimedanmark.dk

Spotrater eksploderer: Tidlig højsæson og kriser sender containerfragten i vejret

05.06.2026Maritimedanmark.dk

Fragt-succes på rute til Hirtshals årsag til Fjord Lines opkøb af speditør

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognize it and what you can do to prevent it.

Dato

01.08.2026

Sted

Digital course

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Hazard Awareness and Identification (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to equip you with the knowledge and skills to identify, assess, and address workplace hazards effectively. You will learn about various energy sources, control measures, contributing factors, and dynamic risk assessments to ensure a safer working environment for yourself and your colleagues.

Dato

01.08.2026

Sted

Digital course