Kontrakt sikrer Maersk-rig arbejde året ud

Maersk Drilling har vundet en kontrakt om en boring af en brønd i Corentyne Block ud for Guyana i Caribien for CGX Resources Inc., der er en ny kunde i det danske selskab. Kontrakten har en forventet varighed på 75-85 dage for Maersk Discoverer riggen.

Maersk Discoverer har vundet kontrakt med ny kunde. Foto: Maersk Drilling..

Den semi-submersible borerig forventes at påbegynde arbejdet i tredje kvartal i år i direkte forlængelse af riggens nuværende arbejdsopgave. Ud over boringen af en enkelt efterforskningsbrønd har CGX Resources fået option på yderlige en boring, der vil have en varighed på 40 dage.

“Det er første gang vi skal arbejde for CGX og vi er beærede over at skulle arbejde sammen med deres team i Caribien,” siger Morten Kelstrup, der er COO i Maersk Drilling.

Selskaberne drøfter fortsat muligheden for at udvide kontrakten med yderligere opgaver og præstations-bonusser.

Kontrakten betyder, at Maersk Discoverer nu er booket for resten af året. Selskabet oplyser ikke kontraktens værdi.

Kilde: Maersk Drilling

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

05.09.2025Maritimedanmark.dk

Ørsted nedjusterer sine forventninger

02.09.2025Maritimedanmark.dk

Norske Equinor investerer i Ørsted

02.09.2025Maritimedanmark.dk

Cadeler åbner nyt kontor i Taiwan

30.08.2025Maritimedanmark.dk

Dronepartnerskab vil skabe automatiserede havvindmølleparker

26.08.2025Maritimedanmark.dk

Cadeler overskud på 168 millioner euro

25.08.2025Maritimedanmark.dk

Northern Lights lagrer første CO₂

25.08.2025Maritimedanmark.dk

Nyt stort norsk olie- og gasfund

13.08.2025Maritimedanmark.dk

Ørsted dropper CO2-fangst som forretningsområde

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle