Kampagne skal skabe en bedre tone om bord på skibene

“Be a Buddy - not a Bully”

Kampagneposter. Foto: Sea Health & Welfare

Sea Health & Welfare, der har til opgave at fremme de søfarendes velfærd, sikkerhed, sundhed og trivsel, har siden 2019 kørt en kampagne, som sætter fokus på chikane og mobning til søs. Det centrale budskab i “Be a Buddy - not a Bully” kampagnen er, at vi skal passe på hinanden, og at alle har et ansvar for at skabe et sundt og sikkert arbejdsmiljø til søs.

Det overordnede mål er at skabe en handelsflåde, hvor der er plads til alle - uanset køn, etnicitet, hudfarve, seksuel orientering, religiøs overbevisning m.m.

Er I tilfredse med kampagnen?

”Jeg synes at vi er kommet bredt ud, og at mange kender kampagnens budskab - så på den måde er vi tilfredse. Men vi har jo ikke statistikker eller andet der dokumenterer, om kampagnen har virket ude på skibene”, siger Anna Bergmark, konsulent i Sea Health & Welfare, til Maritime Danmark.

Som et led i “Be a Buddy - not a Bully” blev der sendt en kampagnepakke med vejledning, plakater og andet materiale ud til samtlige skibe under dansk flag, for at skabe opmærksomhed omkring krænkende adfærd til søs.

Samtidig blev der oprettet en Helpline, som søfarende anonymt kan ringe til for at få råd og støtte til at håndtere krænkende adfærd.

Har der været mange henvendelser på Helplinjen?

”Der har ikke været helt så mange henvendelser på Helplinjen - måske 15 i alt. Men for os er det ikke et succeskriterie, at der er en hel masse henvendelser, fordi en del af vores budskab er, at vi gerne vil have, at man får løst problemerne om bord, hvis man føler sig mobbet eller krænket - at man snakker med nogen om bord eller i rederiet, og at bliver løst den vej rundt”, siger Anna Bergmark.

Kommer der stadig henvendelser?

”Ja, det gør der. Men langt hovedparten af de henvendelser vi har fået, er kommet ind via e-mail. Man føler sig måske lidt mere tryg ved at maile, frem for at ringe”. 

”Nogle henvendelser svarer vi selv på, mens vi i andre tilfælde tilbyder psykologhjælp. Man kommer ikke til at tale direkte med en psykolog, men vi giver oplysningerne videre, og så kontakter psykologen den pågældende. Hvad der herefter sker, er vi ikke inde over. Det foregår alene mellem den pågældende og psykologen”, siger Anna Bergmark.

Har kampagnen en udløbsdato?

”Så længe der bliver ved med at være interesse, og der er god feedback på værktøjerne, så tror jeg at vi fortsætter. Måske bliver vi ikke ved med at reklamere så aktivt for kampagnen, men vi vil fortsat have materialerne liggende. Så længe vi oplever, at der er problemer til søs, så er kampagnen stadig relevant”.

Hvad er dit overordnede indtryk af situationen ude på skibene?

”Mit personlige indtryk, når jeg snakker med skibene eller er ude at besøge dem er, at der er stor forskel. Der er nogle skibe, hvor der er en dårlig tone, og hvor der fortsat er brug for, at vi kører den her kampagne. Og så er der andre, og det er de fleste, hvor de har rigtig godt styr på det. Hvis jeg skal sige noget overordnet, så er det måske, at de skibe hvor der ikke er en fast besætning, hvor der er en meget stor udskiftning, der kan det være mere vanskeligt at videregive og fastholde en god kultur”. 

Krænkende adfærd til søs kan være mange ting: mobning, chikane og andre former for krænkelser - herunder også seksuelt krænkende handlinger.

Søfartsstyrelsen er på vegne af Erhvervsministeriet i gang med en omfattende undersøgelse af omfanget af krænkelser til søs i den danske handelsflåde. Det vides endnu ikke hvornår resultatet af undersøgelsen offentliggøres.

Maritimedanmark.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Sikkerhed

Sikkerhed er forudsætningen for alt arbejde der udføres, også i den maritime branche. I dette Tema dykker vi ned i vidt forskellige aspekter af sikkerhed - på havet, offshore og eksistentielt. Udstyr der kan forhindre at brand opstår, udstyr der anvendes til at bekæmpe brand - og udstyr der skal forbedre sikkerheden. Og så giver Erhvervsministeren sit bud på den sikkerhed der omgiver os alle.

Relateret indhold

23.05.2025Maritimedanmark.dk

Sejladsen genoptaget efter grundstødning

14.05.2025Marstal Navigationsskole

Sponseret

Marstal Navigationsskole byder velkommen til et nyt hold Færgenavigatører

12.05.2025Maritimedanmark.dk

Israel angriber Houthier fra luften

30.04.2025West-Marine A/S

Sponseret

Stærkt år trods global uro

26.04.2025Maritimedanmark.dk

Verdens største biltransportskib søsat

22.04.2025Maritimedanmark.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

10.04.2025Marstal Navigationsskole

Sponseret

Maritim underviser til Marstal Navigationsskole

31.03.2025Maritimedanmark.dk

Tunøfærgen ude af drift

Jobmarked

Se alle

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

07.08.2025

Maersk Offshore Wind A/S

Second Officer

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

03.07.2025

Maersk Offshore Wind A/S

Third Engineer

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

03.07.2025

Skoleskibet Danmark

Uddannelseskoordinator til Skoleskibet DANMARK

MARTEC og Skoleskibet DANMARK søger uddannelseskoordinator til rederiet. Skoleskibet DANMARK er et unikt skib i en moderne verden, hvor en historisk silhuet danner rammen om en nutidig maritim uddannelse for velfungerende unge i alderen 17-25 år. Skibet sejler tre togter om året med 80 elever pr. togt.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

14.06.2025

Molslinjen A/S

MOLSLINJEN søger befarne Skibsassistenter

Vil du være en del af vores stærke team, hvor vi altid løfter i flok? Og ønsker du en hverdag til søs, men stadig have mulighed for at komme hjem hver dag?

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

RelyOn

Timeansatte instruktører

Har du en uddannelse inden for det maritime, offshore eller brand & redning? Er du en udadvendt profil med flair for at formidle din viden, og vil du være en del af en organisation, hvor alle tager ansvar for at give vore kursister den bedst mulige læring og oplevelse?

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Maritime Security Awareness - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

In this course you will learn about common threats to maritime security and how they are mitigated through the use of a Security Plan and by adhering to MARSEC levels. You will be able to describe the different roles of personnel and explain standard security procedures. You will also be able to identify how to respond to suspicious behaviour and objects.

Dato

01.07.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Medical Pandemic Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to give you an awareness of medical pandemics, how they work and groups can respond to them.

Dato

01.07.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Mental Health Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide you with a basic knowledge of mental health problems that can arise in the workplace, the symptoms of a mental health issue and how a mental health problem can be treated. You will learn about how poor mental health can impact the workplace and how companies manage mental health issues through compliance with industry legislation and regulation.

Dato

01.07.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Noise Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to cover workplace noise control regulations, common hazards, exposure risks, recommended limits, and effective noise control measures.

Dato

01.07.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Marine Trash and Debris Awareness - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to inform about the different types of marine trash and debris and the impact that it has on the environment. The course will also allow you to identify common sources and destinations of marine trash and debris and explain the laws, regulations and preventative measures that prevent trash and debris from polluting the waterways.

Dato

01.07.2025

Sted

Digital course

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.07.2025

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal