JD-Contractor finder endnu en sunket ubåd
Det lykkedes torsdag dykkere fra det danske selskab JD-Contractor i Holstebro, at finde vraget af en britisk ubåd - L10 - der forsvandt under 1. verdenskrig, på en position 90 sømil nord for den hollandske ø Terchelleng. L10 sank efter den havde nedskudt en tysk torpedobåd, som ledte efter overlevende fra en anden sunket tysk torpedobåd.
Arkivbillede: JD Contractor.
”Det er et stort fund. Det er den eneste ubåd i L-typen, som sank under 1. Verdenskrig. Resten af L-serien er hugget op for mange år siden”, siger Gert Normann Andersen til TV2 / Midt-Vest.
”L10 sank med 38 mand ombord, og der er nogle pårørende og efterkommere, som bliver glade nu. Historien har været uforløst indtil nu. Vi er de første i verden, der fortæller, at ubåden ligger der”, siger Gert Normann Andersen, der ejer JD-Contractor.
Gert Normann Andersen og en større gruppe mennesker forlod onsdag Thyborøn om bord på dykkerskibe Vina , med det mål at finde to sunkne ubåde -
den polske ubåd Orzel og den hollandske ubåd O 13 - som ifølge Gert Normann Andersen er de to mest eftersøgte ubåde i verden.
Vina fortsætter sit togt frem til mandag i næste uge,
Kilde: TV2 / Midt-Vest