Ingen EU-støtte til ny Samsøfærge

Samsø Kommune, der driver færgeruten mellem Sælvig og Hou, har fået nej fra EU's Innovation Fund til en ansøgning om støtte til en ny batteridrevet aluminiumsfærge til ruten.

Foto: Maritime Danmark


Projektet går ud på at indsætte en ny færgetype på ruten i form af en batteridrevet aluminiumsfærge, der bygges som en hurtigfærge, men sejler med samme hastighed som den nuværende færge, Prinsesse Isabella.

Afslaget er blandt andet begrundet med et behov for supplerende sammenlignende analyser af energiforbrug, ønske om tydeligere kobling mellem projektet og det forretningsmæssige potentiale samt behov for afdækning af skibsværfter indenfor EU, der vil kunne bygge færgen.

Overordnet er der i vurderingen fra Innovation Fund anerkendelse af projektet og dets potentiale, og afslaget er således heller ikke en komplet afvisning af ansøgningen. Der er således en mulighed for, at projektet kan blive tilgodeset af EU-midler i form af ekstern rådgivning, der skal forbedre ansøgningen, inden der eventuelt genansøges hos Innovation Fund. Disse midler tildeles nogle udvalgte projekter, og det vil i de kommende måneder blive afklaret, om det ansøgte projekt vil blive udvalgt til dette.

Uanset om projektet bliver tilgodeset af midler til EU-finansieret ekstern rådgivning eller ej, så skal det i den nærmeste fremtid besluttes om, om Innovation Fund skal genansøges i 2025. Denne beslutning vil blive truffet i sammenhæng med den proces, der er igangsat med henblik på at opnå dispensation til at afprøve den nye færgetype.

-mauh
 

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

31.05.2026Maritimedanmark.dk

Vard bygger verdens mest avancerede dybhavsforskningsfartøj

30.05.2026Maritimedanmark.dk

Smyril Line nybygninger på prøvesejlads

Annonce

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Panamakanalen indfører restriktioner

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Houthier truer med nye angreb i Rødehavet

26.04.2026Maritimedanmark.dk

Sydkoreansk værft skal bygge ny svensk isbryder

18.04.2026Maritimedanmark.dk

J.A. Shipping ombygger nyindkøbt fartøj

17.04.2026Maritimedanmark.dk

Nyt NKT kabellægningsfartøj søsat

13.04.2026Maritimedanmark.dk

Tuco søger grønlandsk partner

05.04.2026Maritimedanmark.dk

Hafnia på storindkøb i Sydkorea

03.04.2026Maritimedanmark.dk

IVY klar til nedsænkning af tunnelelementer

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle