Hurtigfærger får hjælp til grøn omstilling

Et politisk flertal i Folketinget har indgået en aftale der sikrer omstillingsstøtte til særligt CO2-tunge virksomheder - herunder hurtigfærgerne - så disse får mulighed for at foretage de omfattende investeringer, der er nødvendige for at gennemføre en grøn omstilling.

Foto: Molslinjen

”Vi arbejder dag og nat på at omstille vores hurtigfærgedrift, som har nogle særlige teknologiske udfordringer, der bringer vores investeringer i grøn omstilling af hurtigfærgerne op i adskillige milliarder kroner. Derfor er vi meget glade for aftalen, som ser ud til at være både konkret og brugbar i forhold til at søge den hjælp, som er nødvendig for, at vi kan komme i mål med vores omstilling”, siger Kristian Duurhus, CEO i Molslinjen.

Hurtigfærger er særligt svære at omstille på grund af deres høje energiforbrug, og der er derfor pt. ikke tilgængelige løsninger baseret på el eller e-fuels på markedet. De skal udvikles.

”Hurtigfærgerne er kritisk infrastruktur, så det er en rigtig god nyhed, at regeringen og et bredt flertal i Folketinget med denne aftale tager højde for de særlige udfordringer, som rederierne står overfor. En overgangsperiode, der giver rederierne mulighed for at omstille sig, er godt nyt for operatørerne af hurtigfærgerne. Det er godt for de mange passagerer. Og det er godt for den grønne omstilling. En rigtig god og pragmatisk grøn løsning hele vejen rundt”, siger Jacob K. Clasen, viceadm. direktør for Danske Rederier.


Det Konservative Folkeparti, Radikale Venstre og Socialistisk Folkeparti står sammen med regeringen bag beslutningen.

”Danske virksomheder skal blive grønnere, og derfor er det tidligere blevet besluttet at indføre en CO2-afgift på industrien. Med denne aftale hjælper vi nu de virksomheder, der har sværest ved at omstille sig, sikkert på vej med at gå fra sort til grøn. Det giver os flere CO2-reduktioner i både 2025 og 2030, og bidrager til en nødvendig grøn fremtid for de virksomheder, der i dag udleder mest CO2”. siger Henrik Frandsen, klima-, energi- og forsyningsordfører for Moderaterne.

-mauh

Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

16.09.2026Maritimedanmark.dk

Manøvrefejl sender genvejsfærge på grund

15.09.2026Maritimedanmark.dk

Tankmarked slår alle historiske rekorder

Annonce

16.09.2026Maritimedanmark.dk

Knud E. Hansen designer vindassisteret ro-ro

16.09.2026Maritimedanmark.dk

Regeringen fremsætter lovforslag om baggrundstjek

14.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk sender fire ruter tilbage gennem Suez

14.09.2026Maritimedanmark.dk

Nye angreb øger presset på skibsfarten i Mellemøsten

14.09.2026Maritimedanmark.dk

Op mod 140 savnet efter færgeforlis i Indonesien

13.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk kan stå foran markant flådeudvidelse

12.09.2026Maritimedanmark.dk

Tankerater sætter rekord efter angreb ved Hormuz

11.09.2026Maritimedanmark.dk

Hormuz-trafik nede på syv skibe

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.10.2026

Sted

Digital course