HE Marine overtager Thyborøn Skibselektro

HE Marine overtager med virkning fra den 15. august Thyborøn Skibselektro, og styrker derved sine kompetencer inden for el- og elektronikinstallationer. Målet er at blive den førende leverandør af el- og elektronikservice på danske havne indenfor en årrække.

Fra venstre: Glenn Schmidt, Per Mollerup, Gert Balling og Jonas Christensen, Afdelingsleder HE Marine.

”Opkøbet af Thyborøn Skibselektro sammen med opkøbet af DP Marine sidste år vil virkelig styrke vores muligheder indenfor alle områder, uagtet om det er fiskeri, offshore eller handelsflåden”, siger Gert Balling CEO i HE Marine.

De hidtidige ejere af Thyborøn Skibselektro, Per Mollerup og Glenn Schmidt, ser frem til samarbejdet.

”Over tid har vi set, at efterspørgslen på helhedsløsninger øges. Derfor er vi glade for, at vi er lykkedes med denne overdragelse til HE Marine”, siger Per Mollerup.

Glenn Schmidt og Thyborøn Skibselektros øvrige medarbejdere tilknyttes HE Marine på fast basis, mens Per Mollerup vil være konsulent for en periode og sikre en god overgang for kunderne.

Fremover forventer HE Marine at kunne beskæftige otte - ti ansatte med base i Thyborøn. Per Mollerup får desuden mulighed for at fortsætte salg af brugt udstyr i eget regi, mens han i forbindelse med installation vil anvende ressourcerne i HE Marine.

HE Marine leverer el- og elektronikudstyr og gennemfører enkeltinstallationer, projekter og service til det maritime erhverv. Kunderne er primært danske virksomheder, værfter og rederier, mens aktiviteterne foregår internationalt.

Virksomheden har afdelinger i Thyborøn, Hanstholm og på Lindø og samler nu alle Thyborøn-aktiviteter i Thyborøn Skibselektro’s bygninger.

Redaktionen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

24.02.2026Maritimedanmark.dk

MARTEC moderniserer campus på Kragholmen

16.02.2026Maritimedanmark.dk

Søfartsstyrelsen på anklagebænken i Næstved

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Angreb mod Iran støttes af enorm amerikansk flådestyrke

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Danmarks skibskredit skal have ny bestyrelsesformand

21.01.2026Maritimedanmark.dk

Hele Bornholm ramt af blackout

17.01.2026Maritimedanmark.dk

Monjasa i bæredygtigt partnerskab med Panama-kanalen

16.01.2026Maritimedanmark.dk

Blue Water Shipping overtager postvæsens speditionsaktiviteter

12.01.2026Maritimedanmark.dk

DSV sælger USA Truck

09.01.2026Maritimedanmark.dk

Landsretsdom sætter punktum i OW Bunker-sag

06.01.2026Maritimedanmark.dk

Maersk Tankers sælger Njord til V.Group

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Brandslukning i elbiler på færger (Kursus og Workshop)

Marstal Navigationsskole og Færgesekretariatet arrangerer i samarbejde en kursusdag med nyeste viden om brand i elbiler, demonstration af udstyr og workshop om indsats mod elbilbrande i færger.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Safety Investigation into Marine Casualties and Marine Incidents -STCW Standards (E-learning course)

The aim of this course is to provide marine investigators with the required knowledge on the philosophy, processes, and procedures to perform a marine casualty investigation in accordance with the Casualty Investigation Code.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course