“Guldfugle” tæt på 3 mia euro i ny fond

Copenhagen Infrastructure Partners, der er stiftet af fem tidligere Dong-medarbejdere, er nu tæt på at må målet om 3 mia. euro i selskabets seneste fond, Copenhagen Infrastructure III, oplyser selskabet. Midlerne skal investeres i forskellige grønne energiprojekter.

CIP har bl.a. investeret i en transmissionsplatform i den tyske del af Nordsøen.

Fonden nåede den 27. december op på 2,8 mia. euro, svarende til 21 mia. kr, efter tilsagn fra en gruppe internationale investorer. Fonden har et mål om at nå 3 mia. euro inden den lukker for nye investorer i marts 2018.

“Vi er meget glade for at byde en meget prominent international gruppe af nye investorer velkommen til fonden. Baseret på vores igangværende dialog med andre prominente institutioner, som også har indikeret en interesse for at investere, forventer vi at fonden vil overstige 3 mia. euro-målet ved den endelige lukning i marts,” siger ledende parter Jakob Baruël Poulsen i en pressemeddelelse.

De nye investorer kommer fra Australien, Israel, Holland og Norge og vil få et medejerskab til de 17 projekter, der er i gang med at blive udviklet til fonden. Projekterne spænder over vindprojekter til havs og på land, samt sol og biomasse projekter i Nordamerika, Nordvest Europa og Asia Pacific, forklarer selskabet i pressemeddelelsen.

Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) blev startet i 2012 af de såkaldte “guldfugle”, der opnåede stor succes i Dong Energy under den daværende direktør, Anders Eldrup, men blev afskediget fordi de efter bestyrelses mening fik for meget i løn.

I dag driver de ialt fire fonde med samlede investeringer på mere end 6 mia. euro. Alle projekter centreret omkring vedvarende energi.

Kilde: CIP

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

23.06.2026Maritimedanmark.dk

Gaseksplosion koster 13 mennesker livet

18.06.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler har afsluttet opsætningen af 100 havvindmøller

Annonce

30.06.2026Maritimedanmark.dk

USTC overskud på 901 mio. kr.

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mikael Skov stopper i Hafnia

10.06.2026Maritimedanmark.dk

Installationsskib grebet af vinden i Esbjerg Havn

02.06.2026Maritimedanmark.dk

Semco Maritime får langsigtet servicekontrakt på tysk havvindmøllepark

29.05.2026Furuno Danmark A/S

Sponseret

Støjreducerende teknologi mindsker skaden på havmiljøet.

28.05.2026Maritimedanmark.dk

Tyra feltet sætter produktionsrekord

21.05.2026Maritimedanmark.dk

Havvind-udbud vækker optimisme efter krise

19.05.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler godt i gang med kæmpe-projek

Jobmarked

Se alle

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Styrmand af 4. grad snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle