Grønlandsekspedition med tremaster

En ekspedition ledet af Statens Naturhistoriske Museum med forskere fra England, USA, Canada og Tyskland satte søndag den 22. juni 2014 kurs mod Grønlands barske og meget lidt udforskede sydøstkyst. Ekspeditionen foregår med det gamle tremastede ishavsskib ACTIV fra 1951.

”Det er fantastisk at få muligheden for at besøge sydøstkysten og vi krydser fingre for, at isen lader os komme igennem. Her er det nemlig isen, der bestemmer. Det er faktisk det, der gør området så spændende. Mange har forsøgt sig gennem årene, men det er i virkeligheden den mest uudforskede del af hele Grønlands lange kyststrækning. Resultaterne, vi håber at skaffe, vil kunne sætte den nutidige afsmeltning og havniveaustigning ind i et større og længere perspektiv, og det er overordentligt vigtigt, hvis man vil sige noget om, hvad der kommer til at ske i fremtiden”, siger leder af ekspeditionen, professor Kurt H. Kjær.

Grønlands sydøstkyst har længe været omgærdet af en vis portion mystik, mest af alt fordi den er svært tilgængelig. Storisen oppe fra Polhavet driver ned langs østkysten og gør rejser til denne ubeboede del af Grønland overordentlig besværlig og til tider ganske umulig.

Rammen for ekspeditionen er det gamle tremastede ishavsskib ACTIV, der er bygget i Svendborg i 1951. Trods skibets alder er det udrustet og velegnet til at navigere i de isfyldte farvande. Med på skibet er der topmoderne udstyr til at opmåle de grønlandske fjorde og hjemtage sedimentkerner af fjorde og søer.

Kernerne kan fortælle historien om tidligere afsmeltning fra Indlandsisen, viden der er overordentlig vigtig i forståelsen af isskjoldenes dynamik og fremtidige havniveauændringer.

Ekspeditionen er ledet af professor Kurt H. Kjær fra Statens Naturhistoriske Museum, Københavns Universitet, som gennem de seneste mange år har arbejdet med gletschernes respons til klimaændringer.

Ekspeditionen afgik fra Nordatlantens Brygge i søndags med kurs mod Island, og forventes hjemme igen i starten af september.

Det isforstærkede Activ har en totallængde på 40 meter, hvoraf skroget udgør de 30. Bredden er 7,2 meter og skiber stikker 3,35 meter. Det har et sejlareal på 640 kvadratmeter og en sekscylindret Scanin Vabis diesel motor, der yder 240 HK.

Kilde: Statens Naturhistoriske Museum

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Dansk museum hæver britisk ubådstårn

19.06.2026Maritimedanmark.dk

Ny kampagne skal fremme trivsel og respekt på danske skibe

Annonce

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk endnu engang bedst på rettidighed

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk i stor opjustering

10.06.2026Maritimedanmark.dk

Soldater indkvartering forlader Nuuk

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Havvindmølleparker kan også producere fødevarer

29.05.2026Maritimedanmark.dk

LNG-tankskib sejler nord om Rusland

28.05.2026Maritimedanmark.dk

Lær mere om Danmarks ny havforskningsskib

27.05.2026Maritimedanmark.dk

Greenpeace advarer mod industriel udnyttelse af dybhavet

16.05.2026Maritimedanmark.dk

US Navy vil bygge nye slagskibe

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
First Aid & Bloodborne Pathogens Awareness (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to teach you about first aid and bloodborne pathogens, including how they can be controlled, and you will learn to identify who is at risk, and how exposure and transmission occur.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Disciplinary and Grievance (E-learning course - afholdes løbende)

This course will help you understand the typical process followed within the workplace when it comes to disciplinary and grievance. It will also provide you with some good practice that you, as a manager, can adopt in order to mitigate the need to invoke either of these procedures.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course