Greenpeace får kæmpebøde for protester

Greenpeace er blevet idømt en bøde på 360.000 kr. ved Retten i Svendborg for forsøg på at stoppe russiske olietankere. Bødestørrelsen er et kæmpe spring i praksis i forhold til tidligere og gør sagen principiel.

Foto: Will Rose / Greenpeace

“Det er en meget hård straf for en fredelig aktion mod Danmarks og EU's import af den russiske olie, der finansierer Ruslands krig i Ukraine. Jeg er meget skuffet over, at retten så ensidigt har fulgt anklagemyndighedens påstand om skyld og straf, og i det store hele hverken har lagt vægt på uafhængige ekspertvidner, vores forklaring eller Den Europæiske Menneskerettighedskonvention”, siger Sune Scheller, kampagnechef i Greenpeace Danmark-

“Vi har åbent og ærligt fortalt om vores protester både  under og efter de fandt sted, og vi er mødt op i retten med samme åbenhed og har redegjort for de mange sikkerhedshensyn, vi har taget. Retten har kvitteret med at dømme os efter paragraffer, der aldrig har været anvendt mod organisationen før og give os en historisk stor bøde. Det er jeg ret chokeret over”.

“Retten finder ikke, at vi kan frifindes med henvisning til Den Europæiske Menneskerettighedskonvention, men det fremgår ikke klart af dommen, hvordan konventionen er vurderet i forhold til strafudmålingen. Her er det for os tydeligt, at straffen, hvis der altså overhovedet skal være en, skal være mindre i sager om fredelig protest. Helt i modsætning hertil har retten slået os oven i hovedet med den helt store hammer og tildelt os en kæmpe bøde. En sådan dom kan ikke andet end blive kvælende hænder omkring halsen på fredelige protester i fremtid”, siger Sune Scheller.

“Nu vil vi tage os god til at læse dommen grundigt igennem og overveje dens fulde konsekvenser, og så vil vi rådføre os med vores advokat om, hvordan vi skal forholde os til afgørelsen”.

Dommen kommer efter at Greenpeace i marts 2022, få uger efter russiske bomber for første gang faldt over Ukraine, i sympati med den ukrainske befolkning, balgte at udføre en række fredelige blokader af olietankere for at gøre opmærksom på Danmarks import af russisk olie og medfinansiering af Putins krigsmaskine.

Søfartsstyrelsen valgte herefter at politianmelde aktionerne - ingen af de involverede tankskibe har indgivet nogen anmeldelser - og fire af dem er nu prøvet ved byretten, hvor der i dag faldt dom.

Der er tale om aktionerne den 18., 19., 25. og 31. marts 2022. De tre første forhold handler om, at Greenpeace ved hjælp af svømmere, kajakker og i et enkelt tilfælde også det mindre sejlskib Tanker Tracker forsøgte at lægge sig i vejen for flere gigantiske russiske olietankere, der passerede forbi i farvandet syd for Langeland på deres vej fra en russisk oliehavn, op gennem Storebælt og op forbi Skagen.

Med den fjerde aktion forsøgte aktivister at forhindre en omlastning af russisk olie mellem to tankskibe i Ålbæk Bugt lige sydøst for Skagen. Med kajakker, svømmere og små gummibåde lykkedes det her aktivisterne at blokere omlastningen af olie i mere end 24 timer, før politiet greb ind.

Aktionen var medvirkende til at sætte spot på Danmarks medvirken til den russiske olieeksport, der fortsat medfinansierer den russiske krigsmaskine, og som i dag foregår ved hjælp af den såkaldte skyggeflåde af gamle rustne olietankere med tvivlsomme forsikringer, og udgør en større miljøtrussel for de danske kyster end nogensinde.

-mauh
 

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

18.03.2026Maritimedanmark.dk

Redningsdroner testet i Grønland

11.03.2026Maritimedanmark.dk

Energiagentur opfordrer til historisk stor frigivelse af oliereserver

Annonce

17.04.2026Maritimedanmark.dk

Aabenraa Havn går tilbage på top- og bundlinje

17.04.2026Maritimedanmark.dk

Græske redere vender ryggen til IMOs Net-Zero Framework

24.02.2026Maritimedanmark.dk

MARTEC moderniserer campus på Kragholmen

16.02.2026Maritimedanmark.dk

Søfartsstyrelsen på anklagebænken i Næstved

13.02.2026Maritimedanmark.dk

CK Hutchison advarer Maersk mod at tage over i Panama

22.01.2026Maritimedanmark.dk

Ny mand i spidsen for ZeroNorth

21.01.2026Maritimedanmark.dk

Hele Bornholm ramt af blackout

17.01.2026Maritimedanmark.dk

Monjasa i bæredygtigt partnerskab med Panama-kanalen

Jobmarked

Se alle

Teknika

Vi søger undervisere til el-autorisation

Teknika står midt i en spændende udvikling – fra at være en lokalt forankret maskinmesterskole til at blive en teknisk og maritim professionshøjskole for hele Østdanmark og Grønland.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Kalundborg Refinery A/S

Loading Master hos Kalundborg Refinery

Er du uddannet skibsfører, anden relevant maritim uddannelse eller har kendskab til industrien? Har du højt fokus på sikkerhed i alt, hvad du foretager dig? Så har du nu muligheden for at blive en del af Kalundborg Refinery som vores nye Loading Master på raffinaderiets egen havn.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

05.05.2026

Disko Line A/S

DISKO LINE A/S – 12 Pax-skipper til Diskobugten, Grønland

Vil du sejle i nok verdens smukkeste farvand til sommer – og samtidig spille en vigtig rolle i at holde Diskobugtens byer og bygder forbundet?

Område

Grønland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Ærøfærgerne

Ærøfærgerne søger navigatører/skibsførere

Kunne du tænke dig at have det smukke sydfynske øhav som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som navigatør/skibsfører på en af rederiet Ærøfærgernes fire færger.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.04.2026

Aarhus Havn A/S

Port Assistants til Danmarks største erhvervshavn

Vi er fortsat på udkig efter to nye Port Assistants, der sammen med et stærkt team bliver en del af vores døgnbemanding hos Aarhus Havn. Vi genopslår stillingerne, fordi vi endnu ikke har fundet de rette kandidater.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Marstal Navigationsskole

Maritim underviser til Marstal Navigationsskole

Vil du være med til at uddanne fremtidens maritime ledere? Har du erfaring fra skibsfart og lyst til at dele din viden med engagerede studerende?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

19.04.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Safety and Hygiene Commission (NOM-019-STPS-2011) (Adaptive) - (afholdes løbende)

Upon completion of the course the delegate will be able to: Summarize the formation of the Joint Safety and Hygiene Commission (CMSH), describe the roles and responsibilities of each member of the CMSH, explain the recommendations to improve the CMSH's operations.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Personal Safety and Social Responsibility (PSSR) - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide the required level of knowledge to meet the standards of competence for seafarers Personal Safety and Social Responsibilities (PSSR) as mandated by Table A-VI/1-4 in the STCW Code.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Medical Pandemic Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to give you an awareness of medical pandemics, how they work and groups can respond to them.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Personal Protective Equipment (PPE) (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to help you understand the importance of PPE used in hazardous workplace environments. You will learn about the responsibilities that you and your employer have in relation to PPE, and about suitable types of PPE that can help keep yourself and others safe in the workplace.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Passenger Ship Crisis Management and Human Behaviour - STCW Standards - (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide the mandatory level of knowledge required for all masters, officers and other crewmembers who are required to manage crisis situations on board passenger ships.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Slips, Trips and Falls (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to help you learn about how to prevent slips, trips, and falls by understanding the associated hazards, relevant tools and equipment, and effective safety practices.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course