Fritagelse for ballastvandkonventionen

Danmarks Rederiforening arbejder for at etablere en fælles europæisk standard for, hvornår der kan ske fritagelse fra kravet om behandling af ballastvand, hvis risikoen ved udledning af ubehandlet ballastvand er lav.

Høj og lav risiko for spredning af invasive arter er ifølge Rederiforeningen ikke i tilstrækkelig grad defineret i konventionen i dag, og der hersker stor usikkerhed om den fremtidige håndhævelse af reglerne, når der er tale om skibstrafik mellem havne i forskellige lande.

Derfor har Østersølandene i HELCOM og Nordsølandene i OSPAR valgt at gå sammen i forsøget på at udarbejde fælles retningslinjer i Nordeuropa for, hvorledes risikovurderinger skal gennemføres og ud fra hvilke kriterier.

”Det er ganske positivt med den igangværende dialog. Selvom der kan være flere år til reglernes ikrafttræden, er vi allerede nu nødt til at få klarhed på, hvordan det bliver muligt at opnå fritagelse. Det er meget store investeringer for rederierne, vi her taler om, så det er derfor helt essentielt at få vished om den fremtidig regulering, og for nærskibsfarten i Nordeuropa vil fritagelse være afgørende for sikring af konkurrenceevnen”, siger kontorchef Peter Olsen fra Danmarks Rederiforening.

Erhvervet er imidlertid bekymret for, at det kun i begrænset omfang vil blive muligt at opnå fritagelser.

Det skyldes blandt andet, at de eksisterende lister over uønskede invasive arter i Østersøen og Nordsøen er meget omfangsrige uden, at der foreligger et præcist billede af arternes udbredelse og hvilken trussel, de reelt udgør.

”Det er ganske tydeligt, at der er forskellige opfattelser af, hvad der karakteriserer lav risiko og, hvornår en given art udgør en trussel. Miljøhensynet er meget vigtigt, men vi må samtidig også sikre en vis form for proportionalitet. I sidste ende skal myndighederne jo kunne begrunde, hvorfor en fritagelse ikke kan gives, og der vil vi naturligvis holde fast i, at spredning i det konkrete tilfælde skal udgøre en trussel mod miljøet, menneskers sundhed, ejendom eller ressourcer som det er formuleret i konventionsteksten”, siger Peter Olsen.

Resultatet af drøftelserne forventes at udmønte sig i en anbefaling til nærmere drøftelse på det kommende møde i HELCOM Maritime i november måned i år.

Kilde: Danmarks Rederiforening

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

03.07.2026Maritimedanmark.dk

Norden opjusterer forventningerne til hele året

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Russisk gasskib udrustet med maskingevær

Annonce

03.07.2026Maritimedanmark.dk

Mia Verniere ny direktør for Sea Health & Welfare

02.07.2026Maritimedanmark.dk

Konsortium skal bygge nye fartøjer til Søværnet

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk i stor opjustering

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Storbritannien dropper nye destroyere

29.06.2026Maritimedanmark.dk

USA og Iran enige om at stoppe angreb

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Sverige bevæbner kystvagtskibe

27.06.2026Maritimedanmark.dk

Genåbning af Hormuz kræver meget mere end en aftale

27.06.2026Maritimedanmark.dk

USA hævner angreb på Ever Lovely

Jobmarked

Se alle

By & Havn

Havneassistent til By & Havn

Vil du være med til at sikre god service i Københavns havn? Og har du et gyldigt sønæringsbevis som kystskipper? Så er du måske vores nye havneassistent.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

25.07.2026

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Styrmand af 4. grad snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Introduction to First Aid (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

Førstehjælp The aim of this course is to provide the delegate with an awareness of key first aid basics. You will learn about the associated legislation, human anatomy, how to manage a first aid incident and lifesaving using primary and secondary survey methods.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course