Fremtidens færge kan flyve over vandet

Det ligner ren sciencefiction - et passagerfartøj, der først flyder, så løfter sig op med hydrofoil-teknik og siden letter og flyver hen over vandet. Men den er god nok: Et amerikansk selskab har fået en foreløbig maritim godkendelse af fartøjet af klasseselskabet Bureau Veritas.

Fremtidens passagerfærge letter og flyver lavt over vandet. Foto: Regent Craft..

Det fuldelektriske fartøj, Viceroy, med plads til 12 passagerer flyver nemlig ikke højt nok til at blive betragtet som et fly. Derfor den maritime godkendelse.

Det er en “seaglider”, der ikke løfter sig mere end et vingespan over vandet og udnytter den samme aerodynamiske effekt, som pelikaner, når de flyver lavt.

“Det er meget spændende at se mødet mellem skibsfart og luftfart,” siger Daniel Holmes fra Bureau Veritas i Nordamerika, der forudser, at “seagliders” bliver en game changer, fordi de vil kunne flytte langsom trafik på proppede motorveje til hurtig transport over vand - med mindre forurening og CO2-udledning som en konsekvens.

Principgodkendelsen kommer efter ti måneders arbejde med Bureau Veritas´ marine og offshore division og betragtes som en milepæl for Viceroy, der er det første af to seaglider-designs, som Regent har planlagt.

Selskabet med base i Boston har også en seaglider med plads til 100 passagerer på tegnebrættet og har ifølge TradeWinds foreløbige ordre til en værdi af 7 mia. dollar i hus fra både færgerederier og flyselskaber.

Det første Viceroy-fartøj er planlagt til at skulle gå drift i 2025 og luftfartselskabet Southern Airways Express står først i køen blandt køberne.

Kilde: TradeWinds.

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

11.07.2026Maritimedanmark.dk

60 historiske sejlskibe Fyn rundt

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Dansk museum hæver britisk ubådstårn

Annonce

23.07.2026Maritimedanmark.dk

Fragtskib på grund ud for Nyborg

21.07.2026Maritimedanmark.dk

Seks måneders ekstra løn for at sejle gennem Hormuzstrædet

12.06.2026Maritimedanmark.dk

Dansk-fransk fregatmøde i København

10.06.2026Maritimedanmark.dk

Soldater indkvartering forlader Nuuk

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Havvindmølleparker kan også producere fødevarer

29.05.2026Maritimedanmark.dk

LNG-tankskib sejler nord om Rusland

28.05.2026Maritimedanmark.dk

Lær mere om Danmarks ny havforskningsskib

27.05.2026Maritimedanmark.dk

Greenpeace advarer mod industriel udnyttelse af dybhavet

Jobmarked

Se alle

DanPilot

Disponent med overblik og flair for effektivitet

DanPilot søger ny kvalificeret disponent til vores team bestående af snart 20 medarbejdere, som døgnet rundt, alle årets dage bemander disponeringen i DanPilot.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

09.08.2026

DanPilot

IT-chef

Sæt retningen for den digitale udvikling i en af Danmarks mest samfundskritiske virksomheder

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

14.08.2026

Småøernes Færgeselskaber

Overfartsleder til Lolland Færgefart

Drømmer du om at arbejde på det smukke Nordlolland med udsigt over Smålandshavet og kig til Dodekalitten? Er du klar til at tage roret i et aktivt og udfordrende miljø? Så er det dig, vi leder efter!

Ansøgningsfrist

03.08.2026

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Technical Superintendent | Svendborg, Denmark

We’re a 90-year-old family-owned tanker company and we need someone who actually enjoys getting their hands dirty with dry-dockings, PMS, and shipyard negotiations — not just managing spreadsheets from afar.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

By & Havn

Havneassistent til By & Havn

Vil du være med til at sikre god service i Københavns havn? Og har du et gyldigt sønæringsbevis som kystskipper? Så er du måske vores nye havneassistent.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

25.07.2026

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Fjord Line Danmark

Befaren skibsassistent - fast stilling

Fjord Line søger en befaren skibsassistent til en fast stilling ombord på vores passagerskibe. Du bliver en del af et professionelt dækshold, hvor sikker drift, samarbejde og service er i fokus.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

15.08.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle