Fremtiden har før set bedre ud

Royal Caribbean´s nyeste skib, Odyssey of the Seas, har netop forladt den enorme montagehal på Meyer Werft i Nordtyskland. Et flot syn, men fremtiden har unægtelig tidligere set bedre ud for krydstogtindustrien, end den gør i dag.

Foto: Meyer Werft..


2020 er det værste år nogensinde for verdens krydstogtselskaber, der siden marts i praksis har været lukket ned på grund af Covid-19 pandemien.

I USA begynder man nu en meget forsigtig genoplukning med omfattende sikkerhedsforanstaltninger i forbindelse med de få planlagte togter. Det sker trods den meget voldsomme smitte, der fortsat plager USA med 1 mio. nye smittede hver uge.

Og trods corona-vacciner på vej er det spørgsmålet om - og i givet fald hvornår - krydstogtindustrien kommer op på niveauet før-corona.

Men for dem, der fortsat drømmer om et krydstogt, er der en ny mulighed med Odyssey of The Seas, der i weekenden blev trukket ud af Meyer Werft´s enorme montagehal.

Odyssey of the Seas blev bestilt på det tyske værft af Royal Caribbean i 2015 som det femte skib i Quantum-klassen og skulle oprindelig være leveret i år, men får først debut i april 2021 på grund af Covid-19 pandemien.

Det 348 meter lange skib på 168.666 bt vil som de øvrige i klassen få plads til Skibet vil som de øvrige i klassen få plads til mellem 4.180 og 4.905 passagerer afhængig af indretningen.

Odyssey of the Seas vil få hjemhavn i Port Everglades i Florida.

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

12.02.2026Maritimedanmark.dk

Meyer Turku lancerer net zero krydstogtskibskoncept

09.02.2026Maritimedanmark.dk

Maersk bestiller otte nye 18.600 TEU-skibe

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Israel og USA angriber Iran

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Derfor sejlede amerikansk ubåd ind i grønlandsk farvand

26.01.2026Maritimedanmark.dk

Ny hybridfærge på vej til Molslinjens søsterselskab

15.01.2026Maritimedanmark.dk

Tyrfing er endelig i Kalundborg - 1 år forsinket

09.01.2026Maritimedanmark.dk

Scandlines navngiver ny el-fragtfærge

07.01.2026Maritimedanmark.dk

OSK Design udvikler kontraktdesign for TT-Line

05.01.2026Maritimedanmark.dk

Canada vil bygge arktiske amfibieskibe

26.12.2025Maritimedanmark.dk

North Korea hævder at have bygget atomubåd

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Brandslukning i elbiler på færger (Kursus og Workshop)

Marstal Navigationsskole og Færgesekretariatet arrangerer i samarbejde en kursusdag med nyeste viden om brand i elbiler, demonstration af udstyr og workshop om indsats mod elbilbrande i færger.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Safety Investigation into Marine Casualties and Marine Incidents -STCW Standards (E-learning course)

The aim of this course is to provide marine investigators with the required knowledge on the philosophy, processes, and procedures to perform a marine casualty investigation in accordance with the Casualty Investigation Code.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course