Første brønd på Tyra II er nu genetableret

Den første af 42 brønde på Tyra-feltet i den danske del af Nordsøen er nu genetableret, hvilket markerer en vigtig milepæl i den sidste fase af genopbygningen feltet. Brøndene blev sikret og produktionsventilerne sendt til renovering for halvandet år siden.

Arkivfoto: Tyra II.

"I denne uge har vores offshore-team med succes geninstalleret det første 3,2 tons tunge ’juletræ’ oven på brønden. ’Juletræet’ kontrollerer strømmen af gas fra brønden ind på det nye procesmodul, når Tyra er tilbage i drift. I de kommende måneder vil arbejdet fortsætte med at færdiggøre de resterende brønde”, siger Lars Bo Christiansen, Vicedirektør for Tyra-genopbygningsprojektet i TotalEnergies EP Danmark.

Nøglefokus i den sidste fase af Tyra-genopbygningsprojektet er forberedelsen af de nye offshore faciliteter til første gas. Det omfatter geninstallering og åbning af brønde, opstart af platforme og systemer, tilslutning af faciliteter til eksisterende infrastruktur i Nordsøen og løbende test.

“Vi arbejder på højtryk for at få Tyra-gasfeltet tilbage i produktion, og vi er glade for at have nået de første vigtige milepæle i denne sidste fase af genopbygningen. I denne uge har vi afsluttet vores første brønd, men der er stadig meget arbejde tilbage offshore. Vi mobiliserer alle de kræfter, vi kan, og arbejder døgnet rundt sammen med vores partnere og leverandører for at levere den første gas så hurtigt som muligt til gavn for den danske forsyningssikkerhed”, siger Lars Bo Christiansen.

Fakta

• Tyra er Danmarks største naturgasfelt. Før feltet blev lukket for genopbygning, var det centrum for bearbejdning og eksport af mere end 90% af den naturgas, der blev produceret i den danske Nordsø. • Det var nødvendigt at genopbygge Tyra, da havbunden under platformene var sunket som følge af mange års udvinding fra det underliggende kalklag. • Når det genopbyggede Tyra II er tilbage i produktion, forventes feltet at levere 2,8 milliarder kubikmeter gas om året, hvilket svarer til 80% af den forventede danske gasproduktion. • Tyra II vil levere naturgas med 30% mindre CO2 emissioner fra produktionen og vil yde et væsentlig bidrag til den danske og europæiske forsyningssikkerhed.

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Green Power Denmark advarer mod hul i dansk havvindudbygning

01.09.2026Maritimedanmark.dk

Verdens næststørste kranskib under Storebæltsbroen

Annonce

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Ny dry port på vej på Vestfyn

08.09.2026Maritimedanmark.dk

APM Terminals vil investere yderligere i Nigeria

21.08.2026Maritimedanmark.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild i Nordsøen

20.08.2026Maritimedanmark.dk

Debatindlæg: Klog grøn omstilling søges

14.08.2026Maritimedanmark.dk

Semco Maritime sælger to jack-up´s og indgår partnerskab med køberen

12.08.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler køber tysk offshorevirksomhed for mia-beløb

11.08.2026Maritimedanmark.dk

Trump forlænger omstridt undtagelse fra Jones Act

08.08.2026Maritimedanmark.dk

Maersk sælger Maersk Training

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Display Screen Equipment (E-learning course - afholdes løbende)

This course contains information for the safe use of display screen equipment in the workplace and at home. It is suitable for everyone who uses this type of equipment and contains an assessment of the workstation. The assessment will give the user a full understanding of the potential hazards involved and how to assess whether or not they are at risk.

Dato

01.10.2026

Sted

Digital course